TÜDEF Genel Başkanı Yılmaz: -"Bir an önce verginin vergisi uygulamasına son vermeli,…

  • Yazı boyutu
TÜDEF Genel Başkanı Yılmaz:
  -"Bir an önce verginin vergisi uygulamasına son vermeli,…

TÜDEF Genel Başkanı Yılmaz: -"Bir an önce verginin vergisi uygulamasına son vermeli, akaryakıttaki dolaylı vergi oranlarını makul bir seviyeye çekmeli ve tüketicinin yükü hafifletilmelidir"

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Bir an önce verginin vergisi uygulamasına son vermeli, akaryakıttaki dolaylı vergi oranlarını makul bir seviyeye çekmeli ve tüketicinin yükü hafifletilmelidir" dedi.
     Yılmaz, yazılı açıklamasında, yeni yılın ilk benzin zammının belli olduğunu, bir litre benzinin fiyatına 8 kuruş zam geldiğini, bunun ulaşım başta olmak üzere diğer zamları da tetikleyeceğini savundu.
     Bir litre benzinin üçte ikisinin vergi olduğunu ve dolaylı vergilerin vergi adaletsizliğini derinleştirdiğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
     "Kayıt dışılık ve kaçakçılık nedeniyle devlet, 10 milyarlarca lira gelir-iş kaybına uğramaktadır. Hükümet, siyasi kaygılarla vergi mükellefinden doğrudan vergisini alamamaktadır. Mükellefin vergisini tüketiciden, tüketiciden alması gereken vergiyi mükelleften almaktadır. Toplanan verginin yüzde 65'i dolaylı vergidir. Zamlarla birlikte uygulanan bu adaletsiz vergi sistemiyle tüketici iki kat ezilmektedir. Tüketicinin ekonomik açıdan korunması hükümetin sorumluluğundadır. Bir an önce verginin vergisi uygulamasına son vermeli, akaryakıttaki dolaylı vergi oranlarını makul bir seviyeye çekmeli ve tüketicinin yükü hafifletilmelidir."
     Yılmaz, TÜDEF'in benzin zammına karşı tepkisini araçlara "siyah kurdele" takarak devam ettireceğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 207 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir