TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz: -"Benzini pahalı kılan 8-10 kuruşluk zam değil, vergidir"

  • Yazı boyutu
TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz:
  -"Benzini pahalı kılan 8-10 kuruşluk 
  zam değil, vergidir"

TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz: -"Benzini pahalı kılan 8-10 kuruşluk zam değil, vergidir"

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Benzini pahalı kılan 8-10 kuruşluk zamlar değil, vergidir" dedi.
     Yılmaz ve bazı tüketici derneklerinin üyeleri, benzin zammına karşı Eskişehir Sağlık Müdürlüğü önünde araçlara "siyah kurdele" takarak tepkilerini gösterdi.
     Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, dünyanın en pahalı benzinini kullanan ve 1 litre benzine en yüksek vergi ödeyen ülkenin, Türkiye olduğunu iddia etti.
     2013 yılında 1 litre benzine, 18 kuruşluk zam yapıldığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
     "Yetkililer, zamlara gerekçe olarak ham petrol fiyatlarında yaşanan değişiklik ve kur farkını göstermektedir. Oysa bu gerekçe tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Benzini pahalı kılan 8-10 kuruşluk zam değil, vergidir. Bu fiyat artışının nedeni 'verginin vergisi' uygulamasıdır. Bu zamlar ise bardağı taşıran son damlalardır. Benzini pahalı kılan ikinci neden, hükümetin uyguladığı yanlış politikalardır. Bu politikalar sonucu tüketici, benzine ağır faturalar ödemektedir. Türkiye'de 16 milyon 500 bin motorlu araç bulunuyor. 1 litre benzi 4.85 liraya satılmaktadır. Bunun üçte ikisi vergi olduğuna göre devlet, 1 litre benzinden 50 milyon liranın üzerinde vergi almaktadır."
     Konuşmanın ardından Yılmaz ve beraberindekiler, akaryakıta yapılan zamları temsil eden balonları serbest bıraktı.
    
    
    

Bu haberi 355 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir