TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız: -"2023 hedefini yakalamak için bilişim şart" -"Dünya…

  • Yazı boyutu
TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız:
  -"2023 hedefini yakalamak için bilişim şart"
  -"Dünya…

TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız: -"2023 hedefini yakalamak için bilişim şart" -"Dünya ticaretinde yüzde 14 olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü payı, Türkiye'de sadece yüzde 3"

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, dünya ticaretinde yüzde 14 olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü payının Türkiye'de sadece yüzde 3 olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye'nin 2023 hedefini yakalaması için bilişim şart" değerlendirmesini yaptı.
     Cılız, 21-23 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 29. Bilişim Kurultayı'na ilişkin yazılı açıklamasında, Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini ancak bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe hızlı gelişimi ile yakalayabileceğini vurguladı.
     Hızlı büyüme için de rekabet üstünlüğünün yakalanması gerektiğine işaret eden Cılız, bunun da ancak katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmeye bağlı olduğunu belirtti.
     Dünyada ekonomiyi ileri teknolojilerin sürüklediğini ifade eden Cılız, "Dünya ticaretinde yüzde 14 olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü payı Türkiye'de sadece yüzde 3. Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü üretkenliği, toplam özel sektör üretkenliğinin 4 katı. Buna karşılık bu sektörün Türkiye ekonomisindeki yeri, 1960'lı yıllarda kendisiyle aynı gelişmişlik düzeyinde bulunan ancak teknolojiye yaptığı yatırımla bugün öne geçen Singapur ve Güney Kore'nin çok gerisinde kaldı" yorumunda bulundu.
     TÜBİSAD'ın, bilgi ve iletişim teknolojilerinin Türkiye ekonomisindeki yerini, ekonomik ve sosyal gelişmeye katkılarını ve somut önerileri içeren "Atılım İçin Bilişim: Türkiye Ekonomisi için Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü" raporunu hazırladığını aktaran Cılız, 21-23 Kasım tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek "29. Bilişim Kurultayı"nın temel argümanının da "Atılım İçin Bilişim" olacağını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir