TSPAKB'nin yapısı değişiyor

  • Yazı boyutu
TSPAKB'nin yapısı değişiyor

TSPAKB Başkanı Attila Köksal:"Birliği daha özerk bir konuma getirmek hepimizin görevi ve bu Türk sermaye piyasasının da menfaatine"

Ümit Çevik - Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) Başkanı Attila Köksal, TBMM Başkanlığı'na sunulan Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'na göre TSPAKB'nin "Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği" olarak yeniden yapılandırılmasına ilişkin, "Portföy yönetim şirketleri dışındaki diğer kurumların bu birliğe bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum" değerlendirmesini yaptı.
     Köksal, TBMM Başkanlığı'na sunulan Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'na ilişkin görüşlerini AA muhabiriyle paylaştı. Köksal, Sermaye Piyasası Kurulu'na daha önce birlik olarak görüşlerini bildirdiklerini, fakat tasarıyla birlikte bu konudaki görüşlerinin dikkate alınmadığını gördüklerini söyledi.
     Aracı kuruluşların amacının sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmak olduğunu hatırlatan Köksal, "Açıkçası son yıllarda önemli işler yapmaya başladığımızı görüyoruz. Aracı kuruluşlar yeni bir sektör. Birliğimiz de henüz 10 yaşında. Dolayısıyla kendini yeni duyurmaya çalışan bir birlik. Şu ana kadar üyeleri  sermaye piyasasında işlem yapan aracı kurumlar ve bankalar" dedi.
     Yeni kanun taslağında aracı kuruluşlara sermaye piyasası kurumu olan kredi derecelendirme kuruluşları, değerleme şirketleri ve portföy yönetim şirketleri gibi diğer bazı kurumların da katılmasının söz konusu olduğunu anlatan Köksal, portföy yönetim şirketlerinin birliğe katılmaları konusunda bir itirazlarının olmadığını, fakat diğer kurumların bu birliğe bir katkı sağlayacağını düşünmediğini söyledi.
     Söz konusu kurumların birbirlerinin müşterisi olabildiğini belirten Köksal, bu kurumların birliğe katılmasının belirli çıkar çatışmalarını da gündeme getirebileceğini ifade etti.
     Aracı kuruluşlar birliğinin mümkün olduğu kadar özerk olması gerektiğinin altını çizen Köksal, şunları kaydetti:
     "Aracı kuruluşlar birliği, birliğin üyeleri tarafından bağımsız olarak yönetilmeli. Mümkün olduğu kadar özerk çalışan bir birliğin uzun vadede daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. 10 yıllık bir birliğiz. Birlik bugün olması gereken bir yerde mi- Hayır. Nasıl sermaye piyasası olması gerektiğinin çok uzağında ise birlik de olması gerekenin uzağında. Ama neler yapılması, hangi yöne doğru gitmemiz gerektiğini biliyoruz. Birliği daha özerk bir konuma getirmek hepimizin görevi ve birliğin özerk bir yere gelmesi Türk sermaye piyasasının da menfaatine.
    
     -Tasarı ne diyor-
    
     Bugün TBMM Başkanlığı'na sunulan tasarıyla, TSPAKB "Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği" olarak yeniden yapılandırılıyor ve sermaye piyasalarında faaliyet gösteren, özellikle yatırım şirketleri ve kolektif yatırım şirketleri olmak üzere SPK'ca uygun görülen diğer sermaye piyasası kurumlarının da üye olacağı bir meslek örgütü haline getiriliyor.
     Meslek örgütü niteliğindeki birliğin organlarının seçimine ilişkin hukuki alt yapı oluşturuluyor.
    
    


Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir