TSPAKB Başkanı Attila Köksal: "Birliğin yeni üye yapısı ile ilgili görüşlerimizi SPK ile…

  • Yazı boyutu
TSPAKB Başkanı Attila Köksal:
  "Birliğin yeni üye yapısı ile ilgili görüşlerimizi SPK ile…

TSPAKB Başkanı Attila Köksal: "Birliğin yeni üye yapısı ile ilgili görüşlerimizi SPK ile paylaştık" -"Çalışma grubumuz halka arz ilkelerini yakında paylaşacak" -"Geçmişte yapılan hatalardan ders çıkaracağız"

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Başkanı Attila Köksal, birliğin yeni yapısıyla ilgili görüşlerini Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile paylaştıklarını belirtti.
     Köksal, "Sermaye Piyasasında Gündem" dergisinin Mart sayısındaki yazısında, yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile Birliğin üyelik yapısının genişleyeceğini, Birliğin, portföy yönetim şirketleri başta olmak üzere diğer sermaye piyasası kurumlarının da üye olacağı bir meslek örgütü haline geleceğini belirtti.
     Köksal, Birliğin varoluş amaçlarına hizmet edecek en uygun yönetişim yapısını bulmayı son derece önemli bulduğunu vurgularken, çeşitli önerileri SPK ile paylaştıklarını ve üyelik yapısının en kısa sürede kesinleşmesini beklediklerini kaydetti.
    
     -"Çalışma grubu hazırladığı halka arz ilkelerini yakında kamuoyu ile paylaşacak"-
    
     Köksal, halka arzların olumsuz sonuçlarıyla ilgili rahatsızlıklarını pek çok platformda kamuoyuyla paylaştığını vurgulayarak "Birlik bünyesinde gönüllü sektör çalışanlarının yer aldığı bir çalışma grubu bu konuda ilkeler geliştirdi. Üyelerimizin de önerilerini aldıktan sonra bu ilkeleri yakın bir zamanda kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.
     SPK'nın yayımladığı yeni düzenleme ile, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlerin halka arzlarını geçmişe göre zorlaştırmasını, kısa vadede piyasaya duyulan güvenin yeniden kazanılması açısından olumlu bulduğunu vurgulayan Köksal, "Bu aşamada aracı kurumlara ve halka açılacak şirket ortaklarına düşen görev, geçtiğimiz iki yıl içinde yapılan yanlışları incelemek, bunlardan dersler çıkarmak ve bu yanlışların ileride yapılmaması için gerekli ortamı oluşturmaktır. Önümüzdeki dönemde, Birliğimiz de geçmişte yapılan hatalardan ders çıkararak sermaye piyasamızın gelişimi için var gücüyle çalışmaya devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 233 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir