TSPAKB Başkanı Attila Köksal: -"İMKB şirketleşirken her adım dikkatli atılmalı" -"Şirketleşme…

  • Yazı boyutu
TSPAKB Başkanı Attila Köksal:
  -"İMKB şirketleşirken her adım dikkatli atılmalı"
  -"Şirketleşme…

TSPAKB Başkanı Attila Köksal: -"İMKB şirketleşirken her adım dikkatli atılmalı" -"Şirketleşme ile beraber aracılık maliyetlerinin artma ihtimali var"

Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Başkanı Attila Köksal, "İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) şirketleşirken her adım dikkatli atılmalı" görüşünü ifade etti.
     Köksal, "Sermaye Piyasasında Gündem"in ağustos sayısındaki yazısında, İMKB'nin şirketleşmesi konusuna değindi.
     Şirketleşmenin halihazırda yaşanan bazı sorunların çözümü olarak görünse de, bu sürecin kendine has pek çok sorunu da beraberinde getirebileceğini dile getiren Köksal, öncelikle borsanın sahiplik, yönetim ve üyelik yapısına karar verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
     Şirketleşme sonrası hisselerin kime, hangi oranda verileceği ya da çeşitli ortak kategorilerine özgü sınırlamalar getirilip getirilmeyeceğinin belirlenmesinin gerektiğini belirten Köksal, şirketleşme ile beraber aracılık maliyetlerinin artma ihtimalinin olduğunu kaydetti.
     Temel gelir kaynağının borsa işlemlerinden elde edildiği göz önünde bulundurulduğunda, işlem maliyetlerinin artması kaçınılmaz gözüktüğünü ifade eden Köksal, İMKB'nin ülkedeki tek menkul kıymet borsası olduğunu, bu yapının getireceği sorunlara karşı da şimdiden çözümler geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
     İMKB'nin şirketleşmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Köksal, "Çok geniş bir kesimi etkileyecek olan bu süreçte, her adım dikkatle atılmalı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir