TSPAKB Başkanı Attila Köksal: -"Aracı kurum sayısı 40'a inecek diye bir şey yok. Ama aracı…

  • Yazı boyutu
TSPAKB Başkanı Attila Köksal:
  -"Aracı kurum sayısı 40'a inecek diye bir şey yok. Ama 
  aracı…

TSPAKB Başkanı Attila Köksal: -"Aracı kurum sayısı 40'a inecek diye bir şey yok. Ama aracı kurumlar arasında bir sınıflama yapma çalışması var" -"1.000 şirket halka açılacak hedefi belki de yanlıştı. İyi şirketler halka açılacak denilseydi ki artık hedef o. Daha doğru olurdu" -"Birlik ve sektör olarak halka arz seferberliğinin sonuçlarından memnun kalmadık. 50'ye yakın şirket halka açıldı ve bunların 40-45'i zarar etti"

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) Başkanı Attila Köksal, "Aracı kurum sayısı 40'a inecek diye bir şey yok. Ama aracı kurumlar arasında bir sınıflama yapma çalışması var" dedi.
     Köksal, TSPAKB'nin yeni Halka Arz İlkelerini anlatmak üzere düzenlediği basın toplantısında, İstanbul Finans Merkezi çerçevesinde eylem planı uygulandığını anımsatarak, tüm sermaye piyasası katılımcıları gibi bu çalışmaya destek verdiklerini kaydetti.
     Sermayenin tabana yayılmasını ve halka açık şirket sayısını artırmak, küçük ve orta ölçekli şirketlerin sermaye piyasasından kaynak teminini sağlamak için halka arz seferberliğinin başlatıldığını ifade eden Köksal, şunları kaydetti:
     "Birlik ve sektör olarak halka arz seferberliğinin sonuçlarından memnun kalmadık. Bunun nedeni, halka açılan birçok şirketin yatırımcılara kaybettirmiş olmasıydı. 50'ye yakın şirket halka açıldı ve bunların 40-45'i zarar etti. Borsada kar zararın kardeşidir, doğaldır ama bu zararların borsanın sürekli yükseldiği ve tarihi rekorlar kırdığı bir dönemde olması bizi üzdü.
     Hepimiz gördük ki bu zararlar, borsanın kötüye gidişinden ya da konjonktürden kaynaklanmıyor. Bu, halka arzlardaki hatalardan kaynaklanıyor. Maalesef çeşitli kurumlar hata yaptı. Biz, aracı kurumlar olarak sorumluluğumuza sahip çıkalım, öz eleştiri yapalım ve bu hataların tekrarlanmaması için ilkelerimizi belirleyelim dedik. Sektör gönüllülerinden oluşan bir çalışma grubu kurduk. Grup birkaç ay süren detaylı bir çalışma yaptı ve tüm sektörle paylaştı. Sektörden gelen katkılarla da halka arz ilkelerini ortaya çıkarmış olduk."
     Köksal, sektör olarak sorumluluklarının bilincinde olduğunu anlatarak, "Geçmişte bizim de hatalarımız olduğunu kabul ediyoruz. Bu konunun bazı şirket ve şirket ortakları tarafından da suiistimal edildiğini düşünüyoruz. Bazı aracı kurumların da mağdur olduğunu görüyoruz" diye konuştu.
    
     -"Kurumsal yatırımcılar KOBİ'lere ilgi göstermiyor"-
    
     Bir gazetecinin, "Halka arz seferberliği başarısız olarak mı sonuçlandı" sorusunu üzerine Köksal, "Hayır başarısız sonuçlandı diye bir şey yok. Türkiye'deki şirketlerin öz kaynak ihtiyacı var. Bu kaçınılmaz. Hem borç hem öz kaynak şeklinde kaynak elde etmeleri gerekiyor" dedi.
     Köksal, kurumsal yatırımcıların halka arzlarda kontrol görevi üstlendiğini belirterek, küçük ve orta ölçekli şirketlere kurumsal yatırımcıların ilgi göstermediğini, son 2-3 yılda yapılan halka arzların nihai müşterisinin bireysel yatırımcılar olduğunu kaydetti.
     Halka arzlarda hedefin sayısal olarak ortaya konduğunu ifade eden Köksal, "1.000 şirket halka açılacak' diye hedef konuldu. Bu belki de yanlıştı. İyi şirketler halka açılacak denilseydi ki artık hedef o, daha doğru olurdu" diye konuştu.
     Cezai müeyyidelere ilişkin bir soruya da Köksal, "Ceza verme konusunda birliğin statüsünden gelen sıkıntımız var. Ama üyelerimizi çağırıp kınama, uyarı gibi bir takım şeylerle üyelerimizi yönlendirme imkanımız var. Yeni birlik statüsü yazılıyor. Orada ağır müeyyideler getirmeyi hedefliyoruz" yanıtı verdi.
     Köksal, bireysel emeklilik sistemi büyüdükçe küçük ve orta ölçekli şirketlere yatırım yapan fonlar kurulmaya başlanacağını aktardı.
     Aracı kurum sayısının düşürülüp düşürülmeyeceğine ilişkin soruya da Köksal, "SPK Başkanımızla bu konuda görüşmeler yaptık. Aracı kurum sayısı 40'a inecek diye bir şey yok. Ama aracı kurumlar arasında bir sınıflama yapma çalışması var. Bu çalışmayı SPK önce bizimle paylaşacağını söyledi" yanıtını verdi.
    
     -"Halka açık şirketlere olduğu kadar yatırımcıya da ihtiyaç var"
    
     Halka Arzlar Konusunda Sektör Prensiplerini Belirlemek Amaçlı Oluşturulan Çalışma Grubu Başkanı Mine Berra Doğaner de zaman içerisinde halka arz seferberliğine gölge düşüren bazı olaylar yaşandığını ve bu olumsuz gelişmelerin yatırımcı güvenini zedelediğini aktararak, şunları söyledi:
     "Türkiye'nin halka açık şirketlere ihtiyacı olduğu kadar yatırımcıya da ihtiyacı var. Yatırımcı güvenin sarsılması, aracı kurumların, birliğin, sektörün en istemediği şeydir. İlkelerin bazıları teknik ve net ilkeler. Mesela, geniş katılımlı konsorsiyumlar oluşturma, uluslararası değerleme standartlarına uyma, halka arzlarda fiyat aralığının dar tutulması gibi net ilkeler.
     Halka arz faaliyetine sadece gelir amaçlı bakmama, halka arz edilecek şirket konusunda seçici davranma, yatırım yapmayacağımız şirketin hisse senedini halka arz etmeme gibi ilkeler çok katmanlı ilkeler. Bu ilkeler sektörün görüş ve önerilerine açıldı. Sektörün de büyük çoğunluğunun bu ilkeleri desteklediğini gördük."
    
     -"Halka arzda ikinci perde"-
    
     Doğaner, SPK ve İMKB'ye de öneriler seti sunduklarını belirterek, "SPK, Sermaye Piyasası Yasası'nın yeniden dizayn edildiği bu günlerde halka arz tebliğinin yeniden değişmesini dahi beklemeden halka açılacak şirketlerin ve ortaklarının uyması gereken bazı yeni prensipler belirledi. 2013 yılından itibaren ülkemizde halka arzların niteliğinin değiştiği, belki az sayıda ama kesinlikle daha kaliteli halka arzların görüleceği bir döneme girdik" değerlendirmesinde bulundu.
     Bu iklimde yeni halka arzlar görüleceğine işaret eden Doğaner, çalışma grubu olarak bugünlerin halka arzlar için bir milat olmasını beklediklerini söyledi.
     Doğaner, halka arz seferberliğinin yeniden başlandığını ifade ederek, "Yeni dönemde nitelik ön plana çıkacak. Halka arzda ikinci perde diyebiliriz. Daha kaliteli şirketler, daha çok sayıda ve doğru yatırımcıyla buluşacak" dedi.
     TSPAKB Halka Arz İlkeleri kapsamında, 17 halka arz faaliyetlerine, 8 şirketlere ve 4 yatırımcılara ilişkin ilke bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir