TSPAKB Başkanı Attila Köksal: -"Bankalar sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunmalı"

  • Yazı boyutu
TSPAKB Başkanı Attila Köksal: 
  -"Bankalar sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunmalı"

TSPAKB Başkanı Attila Köksal: -"Bankalar sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunmalı"

Türkiye Sermaye Piyasaları Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Başkanı Attila Köksal, bankalara mevcut sermaye piyasası faaliyetlerine yeni düzenlemede de imkan tanınması gerektiğini bildirdi.
     Köksal, Sermaye Piyasasında Gündem'in eylül sayısındaki yazısında yeni Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı'nda yer alan aracılık faaliyetlerini değerlendirdi.
     Tasarı ile sermaye piyasası faaliyetlerinin sadece aracı kurumlar tarafından yapılacağını dile getiren Köksal, gerek geniş dağıtım kanalları, gerekse ileri teknoloji ve donanımlı insan kaynağı ile bankaların Türkiye sermaye piyasası için önemini vurguladı. Köksal, bankaların mevcut sermaye piyasası faaliyetlerine yeni düzenlemede de imkan tanınması gerektiğini belirterek, "Bu yöndeki görüşümüzü Kurula resmi olarak iletirken, çeşitli vesilelerle kamuoyunda da dile getirmeye devam ediyoruz" dedi.
     Köksal yazısında, dünyada benzer tartışmaların sürdüğünü ifade ederek, gelişmiş ülkelerde de bankacılık ve sermaye piyasası faaliyetlerinin ayrılmasının gündemde olduğunu belirtti. ABD'de 1933 yılında yatırım bankacılığını ticari bankacılıktan ayıran Glass-Steagall yasasının 1999 yılına kadar devam ettiğini belirten Köksal, yasanın kaldırılmasının ardından bankaların çok yüksek riskler aldığı ve krize giden sürecin hızlandığı yönündeki eleştirilere dikkati çekti. Köksal, ayrıca benzer gündemin İngiltere ve Almanya'da da olduğunu anımsattı.
     Köksal, Türkiye'de bankaların sermaye piyasası için önemli olduğunun altını çizerken, orta vadede dünyadaki tartışmaları ve planları göz önünde bulundurarak, bankacılık ve sermaye piyasası faaliyetlerinin ayrışması fikrinin değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir