TSPAKB Başkanı Atilla Köksal: "(Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı ile) Sermaye piyasasında yeni…

  • Yazı boyutu
TSPAKB Başkanı Atilla Köksal:
  "(Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı ile) Sermaye piyasasında 
  yeni…

TSPAKB Başkanı Atilla Köksal: "(Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı ile) Sermaye piyasasında yeni bir dönem başlayacak" -"Tasarının yasalaşması ile İstanbul'un finans merkezi olma yolunda önemli bir aşama kaydedilecek"

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Başkanı Atilla Köksal, önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesi beklenen Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı'nın sermaye piyasasında yeni bir dönemi başlatacağını söyledi.
     TSPAKB Başkanı Attila Köksal, Birliğin yayını Sermaye Piyasasında Gündem'in Kasım sayısındaki yazısında, TBMM Bütçe ve Planlama Komisyonunda onaylanan Sermaye Piyasası Kanun Tasarısını değerlendirdi.
     Komisyona sunulan tasarının genel hatlarının değişmediğini belirten Köksal, Birliğin de ilettiği görüşler doğrultusunda bazı maddelerde değişiklik yapıldığını kaydetti.
     Tasarıda açıklığa kavuşan önemli maddelerden biri olarak İMKB yapısındaki değişikliğe dikkati çeken Köksal, anonim şirket haline dönüşmesiyle Borsa'nın artan küresel rekabet ortamında daha etkili ve verimli bir şekilde yer alacağını belirtti.
     Bazı maddelerin ilgili makamlara iletilmesine ve komisyon toplantılarında gündeme getirilmesine rağmen değişmediğini de belirten Köksal, yatırım fonu kurma hakkının yalnızca portföy yönetim şirketleri ile sınırlandırılmasına ilişkin endişelerinin olduğunu ifade etti.
     Köksal, "Talebimiz, sadece portföy yönetim şirketlerinin değil, isteyen her kurumun ve hatta şahısların fon kurabilmesi yönündeydi Tabii ki kurucusu her kim olursa olsun fonların yönetiminin sadece ve sadece portföy yönetim şirketleri tarafından yapılması prensibini destekliyoruz" dedi.
     Önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesi beklenen tasarının sermaye piyasasında yeni bir dönemi başlatacağını dile getiren Köksal "Tasarının yasalaşması ile İstanbul'un finans merkezi olma yolunda önemli bir aşama kaydedileceğine, başta üyelerimiz olmak üzere bütün finansal sistemin etkin ve verimli çalışmasına büyük katkıda bulunacağına inanıyoruz" görüşlerini aktardı.
     Kasım ayının ilk haftasında Uluslararası Menkul Kıymet Birlikleri Konseyi (ICSA) ile Uluslararası Menkul Düzenleyicileri Örgütü Özdüzenleyici Kurumlar Danışma Komitesinin (IOSCO SROCC) yarıyıl toplantılarının TSPAKB ev sahipliğinde İstanbul'da yapılacağını bildiren Köksal, amaçlarının Türkiye'nin uluslararası finansal piyasalardaki etkinliğini artırmak olduğunu ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir