TŞOF Başkanı Apaydın'dan sürücülere kış uyarısı -"Kışlık bakım keyfiyet değil, zorunluluktur,…

  • Yazı boyutu
TŞOF Başkanı Apaydın'dan sürücülere kış uyarısı
  -"Kışlık bakım keyfiyet değil, zorunluluktur,…

TŞOF Başkanı Apaydın'dan sürücülere kış uyarısı -"Kışlık bakım keyfiyet değil, zorunluluktur, sürücüler mutlaka araçlarının kışlık bakımın yaptırsın"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, havaların ülke genelinde soğuması ve yaklaşan kış mevsimi nedeniyle sürücüleri, araçlarının kışlık bakımını yaptırmaları ve kar lastiklerini takmaları yönünde uyardı.
     Apaydın, yaptığı yazılı açıklamada, uzmanlarca yıllardır yapılan çalışmaların ve tecrübelerin sonunda ortaya çıkan kış mevsiminin ağır şartlarına uygun olarak yapılması gereken kışlık bakımın yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı. Havaların soğumasıyla Türkiye'de bazı bölgelerde kışın yüzünü gösterdiğini ifade eden Apaydın, şunları kaydetti:
     "Uzun ve yorucu bir kış bizi beklemektedir. Kışın olan kazaların nedenlerinden; yollardaki buzlanma, aracımızı yolun durumuna göre kullanmamak ve kış koşullarına göre araçlarımızı hazırlamamak başta gelmektedir. Bunun için aracımızın lastiğinden, zincirine, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımı yapılmalıdır. Ayrıca, akülere asit, radyatörlere ise antifriz biran önce konulmalıdır. Balatalar, diskler, elektronik aksam, kalorifer-klima sistemi kısaca araçtaki bütün mekanizmalar gözden geçirilerek araçlarımızı kışa hazır hale getirilmeliyiz. Bilhassa kar lastiği kullanmak aracın yolu daha iyi kavramasını, kısa mesafede durmasını ve güvenilir bir şekilde hızlanmasını sağlayacağından her aracın kullanmasında büyük fayda vardır. Dişleri aşınmış bir lastikle kışa girmek başınıza büyük dertler açabilir. Hatta yedek lastiğinizi bile kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Kışlık bakım keyfiyet değil, zorunluluktur, sürücüler mutlaka araçlarının kışlık bakımın yaptırsın."
    
     -"Kaza sayıları düştü, ama yeterli değil"-
    
     TŞOF Başkanı Apaydın, bayram tatilinde meydana gelen ölümlü trafik kaza sayısındaki düşüşe dikkati çekti ancak yeterli olmadığını belirtti. Apaydın, bayram tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 76 kişinin hayatını kaybederken, 4 bin 129 vatandaşın da yaralandığını kaydetti.
     Bayram tatili süresince şehirlerarası otobüslerin karıştığı herhangi bir ölümlü veya yaralamalı trafik kazası olmadığına işaret eden Apaydın, otobüslerin hiç bir şekilde kazaya karışmamasının, yapılan denetimler ile kurallara riayet eden firma ve şoförlerin başarısı olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir