TŞOF Başkanı Apaydın: -"2012'de meydana gelen kazaların büyük bölümü, sürücü kusurlarından…

  • Yazı boyutu
TŞOF Başkanı Apaydın:
  -"2012'de meydana gelen kazaların büyük
  bölümü, sürücü kusurlarından…

TŞOF Başkanı Apaydın: -"2012'de meydana gelen kazaların büyük bölümü, sürücü kusurlarından kaynaklanıyor"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, karayollarında 2012 yılı Kasım ayı sonu itibariyle 141 bin 366 kaza meydana geldiğini kaydederek, bunların büyük bölümünün sürücü hatalarından kaynaklandığını bildirdi.
     Apaydın, yaptığı yazılı açıklamada, trafik kazalarının mutlaka önlenmesi gerektiğine işaret ederek, kazaların genelde sürücü kusurları nedeniyle meydana geldiğini belirtti.
     Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına neden olan sürücü kusurlarına bakıldığında, birinci sırayı aracın hızını, yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uygun kullanmamanın geldiğini ifade eden Apaydın, "Aracımız çok özellikli olabilir ama bizim yapmamız gereken trafik kurallarına uymaktır" dedi.
     Apaydın, 2012 yılı Kasım ayı sonu itibariyle 141 bin 366 kazanın meydana geldiğini kaydederek, bunların 125 bin 143'nün sürücü kusurundan kaynakladığına dikkati çekti.
     Kazaların yüzde 30'unun aracın hızını, yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uygun kullanmama nedeniyle yaşandığına değinen Apaydın, kazaların nedenleriyle ilgili şu bilgileri verdi:
     "Yüzde 16'sı kavşak, geçit veya kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, yüzde 15'i dönüş kurallarına uymamak, yüzde 10'nu da takip mesafesini ayarlayamayarak arkadan çarpmaktan meydana geliyor. Kaza olmasını istemiyorsak, ilk önce kurallara uymalıyız. Alkollü araç kullanmayın diye tüm uyarılarımıza rağmen Kasım ayına kadar 116 bin 272 sürücünün ehliyetine alkollü araç kullanmaktan el konuldu.
     Kış mevsiminin içindeyiz. Aracımızı kullanırken dikkat etmemiz gereken kuralları sıraladığımızda; ilk önce aracımızın hızını yol şartlarına göre ayarlamak, geçiş üstünlüğüne uymak, bilhassa buzlanmanın çok olduğu dönemde takip mesafesini iyi ayarlamak diye sıralayabiliriz."
    
     -"Araçların özelliğini yok ediyoruz"-
    
     Apaydın, son yıllarda üretilen araçların birçok özelliğe sahip olmasına rağmen can güvenliğini sağlamada tam olarak bir koruma sağlayamadığını ifade ederek, kazalarda 3 bin 564 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 248 bin 953 vatandaşın da yaralandığını kaydetti.
     Araçların sürücüleri kurallara uymaları için uyarmasına rağmen, sürücülerin kurallara uymamak için adeta direndiğini ifade eden Apaydın, "Örneğin emniyet kemerini takmamız için uyarı sinyali ötmesin diye sadece metal kısmını takarak aracı aldatarak susmasını sağlıyorlar. Oysa bu kendimizi aldatmaktan başka bir şey değildir. Çünkü bu aldatmanın sonuçları çok hayati ve acı oluyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir