TSKB'nın, 2012 yılında dönem net karı 307,3 milyon lira oldu -TSKB Yönetim Kurulu Üyesi Özcan…

  • Yazı boyutu
TSKB'nın, 2012 yılında dönem net karı 307,3 milyon lira oldu
     -TSKB Yönetim Kurulu Üyesi Özcan…

TSKB'nın, 2012 yılında dönem net karı 307,3 milyon lira oldu -TSKB Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Türkakın: -"2013 yılında başta enerji verimliliği, altyapı, turizm, kamu-özel sektör işbirliği ve tarım yan sanayi projeleri olmak üzere, yüzde 15 reel kredi büyüme hedefiyle yatırımları desteklemeye devam edeceğiz"

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ (TSKB), 2012 yılında 307,3 milyon lira dönem net karı elde etti.
     TSKB, 31 Aralık 2012 tarihli finansal sonuçlarını açıkladı. TSKB'nin solo bazda vergi öncesi karı yıllık bazda yüzde 20,5 artışla 382,8 milyon lira, net dönem karı ise yıllık bazda yüzde 20,3 artışla 307,3 milyon lira seviyesine yükseldi.
     Yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında küresel ekonomideki belirsizliklere ve yatırım isteğinin düşük seyrine rağmen disiplinli yönetim stratejisiyle hedeflerine paralel bir performans sergileyen TSKB, sağlıklı aktif büyümesini sürdürdü. Bir önceki yıla göre banka aktifleri yüzde 8,8 büyüme kaydederek, 10,3 milyar lira seviyesine ulaştı.
     TSKB, 31 Aralık 2012 itibariyle güçlü sermaye yapısını korudu, özkaynaklarını yüzde 28,5 büyümeyle 1 milyar 755 milyon liraya taşıdı. Bankanın yıllık bazda ortalama özkaynak getiri oranı yüzde 19,7, aktif getiri oranı ise yüzde 3,1 oldu. Bankanın sermaye yeterlilik oranı, güçlü sermaye yapısı sayesinde, Basel II'ye geçişe rağmen yasal yükümlülük oranının oldukça üzerinde yüzde 20,4 olarak gerçekleşti.
     TSKB, 2012 yılında başta enerji verimliliği, altyapı, lojistik, enerji projeleri olmak üzere özel sektöre sağladığı finansman desteğiyle yılbaşında açıkladığı 1,3 milyar dolarlık kredi kullandırım hedefini gerçekleştirdi. Kredi portföyünün yüzde 97'si yabancı para cinsinden krediler olan TSKB, kredilerde yüzde 13,8 yıllık kur etkisinden arındırılmış reel büyüme kaydetti ve toplam kredi tutarını 6,9 milyar lira seviyesine taşıdı. TSKB'nin takipteki krediler oranı yıl sonu itibarıyla yüzde 0,2'ye düştü.
     TSKB, 2012'de 307,3 milyon net kara ulaştı. Net kara en çok katkıda bulunan net faiz gelirleri yıllık bazda yüzde 18,2artarak 430,5 milyon liraya ulaştı. Net ücret ve komisyon gelirleri 12,2 milyon lira olarak kaydedildi. Faaliyet gelirleri toplamı ise yüzde 17,5 artış göstererek 489,4milyon TL oldu.
     Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen TSKB Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Türkakın, TSKB olarak her yıl en az yüzde 12-15 arası bir kredi büyümesi öngördüklerini kaydederek, "2012'de bu hedefi reel bazda yüzde 13,8 olarak gerçekleştirdik. 2013 yılında başta enerji verimliliği, altyapı, turizm, kamu-özel sektör işbirliği ve tarım yan sanayi projeleri olmak üzere, yüzde 15 reel kredi büyüme hedefiyle yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Yatırım bankacılığı tarafında ise 2012'den daha verimli bir yıl hedefliyoruz. Faizlerdeki düşüş ve özel sektöre yönelik risk algılamasının normalleşmesine ek olarak, kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımlarının gerek halka arz ve tahvil piyasasına gerek birleşme ve satın almalara olumlu yansıyacağını tahmin ediyoruz" dedi.
     TSKB olarak Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasına yönelik yatırımlara verilen kredi desteği ve alternatif enerji kaynaklarına sağlanan katkının önemine işaret eden Türkakın, "Özellikle Enerji Verimliliği projelerinin finansmanına öncelik vermeyi hedefliyoruz. 2013 yılı hedefleri çerçevesinde yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretimi ve enerji verimliliği kapsamındaki projelerin desteklenmesinde öncü rol üstleneceğiz" dedi.
     TSKB'nin son üç yıldır finanse ettiği enerji verimliliği projeleriyle azaltılan karbon emisyonunun yaklaşık 200 bin kişinin karbon ayak izine denk geldiğini belirten Türkakın, şunları kaydetti:
     "Aralık 2012 itibarıyla 27 farklı Enerji Verimliliği projesini yaklaşık 316 milyon dolar finanse ettik. Bu projelerle sağlanacak enerji tasarrufu 188 bin hanenin bir yıllık ısınma ihtiyacına karşılık geliyor. Başka bir deyişle, bu projeler sayesinde tasarruf edilen enerji, yaklaşık 800 bin nüfuslu bir şehrin ısınma ihtiyacını karşılayabilecek düzeye ulaştı."
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir