TSE yeni tuvalet standartlarını OPET'le oluşturdu

  • Yazı boyutu
TSE yeni tuvalet standartlarını OPET'le oluşturdu

TSE yeni tuvalet standartlarını OPET'le oluşturdu

"Temiz Tuvalet Kampanyası" ile Türkiye'de temizlik ve hijyen bilincini arttıran OPET ve Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) işbirliği ile tüm Türkiye'deki halka ve müşteriye açık tuvaletler için yeni standartlar belirlendi.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, OPET, TSE'nin talebi üzerine, halka ve müşterilere açık tuvaletlerin standartlarını yeniden belirledi. Yeni standartlar, TSE Teknik Kurulu'nun 14 Haziran 2012 tarihli toplantısında kabul edilerek yayınlandı. TSE belgesine sahip olmak isteyen işletmeler, tuvaletin yapısal özellikleri, temizlik ve hijyen ile hizmet kalitesini en üst seviyede tutacak kuralları uygulayacak.
     OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk'ün raportörlüğünü yaptığı halka ve müşterilere açık tuvaletlere getirilen yeni TSE standartların bazı başlıkları şöyle:
     "Üç sınıfa ayrılan tuvaletlerde, düşük kalitede olan üçüncü sınıf tuvaletler kapsam dışı bırakılarak, iki sınıf belirlendi. Tuvaletlerde çalışanlara temizlik ve hijyen eğitimi verilirken, temizlik planları hazırlanacak ve yapılan temizlik kontrol çizelgesi ile kayıt altına alınacak. Müşteri memnuniyeti, şikayeti ve önerilerinin izlenebileceği bir sistem kurulacak. Tuvaletleri kullananlara, kolonya gibi koku giderici maddeler yerine hijyen amaçlı dezenfektanlar sunulacak. Alafranga kabinlere ağırlık verilecek. Çok kabinli tuvaletlere çocuklar için pisuvar ve lavabo yapılacak. Tuvaletlere 15 veya 30 dakikada bir rutin temizlik, günlük ve haftalık detaylı temizlik yapılacak. Tuvaletlerin yapısal özellikleri ve teknolojideki gelişmeler de dikkate alınarak hijyene uygun malzemeler kullanılacak. Temizlik malzemeleri için ayrı bölümü olmayan tuvaletlerde, bu malzemeler kapalı bir dolapta tutulacak."
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir