TSE ve ETO arasında "Kalibrasyon İşbirliği Protokolü" imzalandı -TSE Başkanı Şentürk: -"Dünya…

  • Yazı boyutu
TSE ve ETO arasında "Kalibrasyon İşbirliği Protokolü" imzalandı
  -TSE Başkanı Şentürk:
  -"Dünya…

TSE ve ETO arasında "Kalibrasyon İşbirliği Protokolü" imzalandı -TSE Başkanı Şentürk: -"Dünya Standardlar Teşkilatı'nın (ISO) A grubu üyeliğine girmeyi hedefledik" -ETO Başkanı Karacan: -"Artık bizim marka, patent ve lisans konusunda öncü olmamız gerekir"

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) arasında "Kalibrasyon İşbirliği Protokolü" imzalandı.
     TSE Başkanı Hulusi Şentürk, ETO Yunusemre Toplantı Salonu'nda düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmada, standartların hayatı kolaylaştıran argümanlar olduğunu söyledi.
     TSE'nin Avrupa'nın 2 ana standart kuruluşunun tam üyesi olduğunu belirten Şentürk, TSE'nin Avrupa standartlarının belirlenmesini sağlayan A grubundaki ülkeler arasına girdiğini kaydetti.
     Şentürk, Avrupa standartlarının TSE'nin onayı olmadan kolay kolay değiştirilemeyeceğini ifade ederek, " Avrupa'nın 2 önemli kuruluşuna tam üye olduk. İkinci hedefimizi ise Dünya Standartlar Teşkilatı'nın (ISO) A grubu üyeliğine girmektir. Burada sadece ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Çiin ve Japonya var. Bizim önümüzdeki dönemde hedefimiz bu teşkilatın A grubuna girebilmek" dedi.
     Türkiye'nin 2023 hedefinin dünyada ilk 10 ülke arasına girmek olduğunu vurgulayan Şentürk, şöyle konuştu:
     "Bu gerçekten önemli, ulaşılabilir bir hedef. İlk 10 ülke arasına girebilmemiz için mutlaka değişik sektörlerde dünyada ilk 10'a giren kurumlara ihtiyacımız var. Hiçbir kurumumuzun dünyada ilk 10'a giremediği bir ortamda Türkiye'nin ilk 10 ülke arasına girmesi matematik olarak mümkün değil. Dolayısıyla bizim dünya çapında ilk 10'a girecek kuruluşlara ihtiyacımız var. TSE'nin bütün hedefi önümüzdeki 3 yılda dünyada kendi alanında ilk 10'a girebilmektir. Bununla ilgili altyapımız var."
    
     -"Protokol sanayicimize ve tüccarımıza fayda sağlayacak"-
    
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve ETO Başkanı Harun Karacan da TSE Başkanı Şentürk'ün kendilerine her konuda destek verdiğini söyledi.
     ETO'nun standartlar konusuna önem verdiğini anlatan Karacan, şunları kaydetti:
     "Standart tek başına yetmiyor. Artık bizim marka, patent ve lisans konusunda öncü olmamız gerekir. Tüccarın, sanayicinin en önemli görevlerinden biri budur. Bunu gerçekleştirmek için ucuz, fason üretim yapmak yerine artık, standartlarını kendisinin belirlediği tüm dünya ülkelerinin benimseyeceği ürünlere ağırlık verilmesi, kısacası üretim biçimini ve teknolojimizi standart haline getirmemiz gerekiyor. Bugün imzaladığımız protokolle Eskişehirli sanayicimiz, tüccarımız bundan sonraki süreçte öncelikle standartlarla ilgili olan kamu imkanlarını uygun koşullarla ve makul fiyatlarla elde edecek. Aynı zamanda üyelerimizin eğitimlerinde de yüzde 40'lara varan indirim uygulanacak. İnşallah bundan sonraki süreçte işbirliğimiz artarak devam edecektir buna inanıyorum."
     Konuşmaların ardından protokol imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir