TSE, Kamerun'da hizmete hazırlanıyor

  • Yazı boyutu
TSE, Kamerun'da hizmete hazırlanıyor

TSE Başkanı Şentürk:"Kamerun'daki araç muayenesinden, akaryakıt istasyonu denetimlerine kadar tüm hizmetlerin TSE tarafından verilmesi için ön mutabakat sağlandı"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, Kamerun'daki araç muayenesinden, akaryakıt istasyonu denetimlerine kadar tüm hizmetlerin TSE tarafından verilmesi için ön mutabakat sağlandığını söyledi.
     Şentürk, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TSO) ziyaret etti. Meclis toplantı salonunda sanayicilerle bir araya gelen Şentürk, TSE'nin çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
     Ekonominin tüm dünyada küresel hale geldiğini ifade eden Şentürk, ülkelerin küresel pazarlarda yer almak için kendi ekonomilerini ve sanayilerini güçlendirmek zorunda olduklarını söyledi.
     Türkiye'nin bu sürecin tam merkezinde bulunan bir ülke olduğunu vurgulayan Şentürk, "Türk iş adamları bugün ciddi pazarlarda iş yapıyorlar. Afrika'nın çöllerinden Kanada'ya, Uzakdoğu'ya kadar ellerinde çantaları ile çeşitli bağlantılar yapabiliyorlar. Tüm dünya krizle boğuşurken Türk ekonomisinin büyümesi, iş adamlarımızın küresel pazarlarda yeni alanlara girerek elde ettiği başarılar sayesindedir" dedi.
     Türkiye'de standardizasyon konusunda yeterli bilinçlendirme yapılamadığını ancak gelişmiş ülkelerin tümünde standardizasyon stratejileri olduğunu ifade eden Şentürk, "Ülkemizde ne yazık ki standardizasyon konusunda bırakın stratejik belge hazırlamayı bu konuda oluşmuş ortak bir politika bile bulunmamakta. Önümüzdeki süreçte standartlara dayalı üretimleri gerçekleştirmeyen ülkeler hızlı bir şekilde dünya pazarlarında küçülecek, standartlara dayalı üretimleri gerçekleştirenler ise büyüyecektir" diye konuştu.
     Standartları uygulamanın yanı sıra standartları belirleyebilmenin de önemli olduğunu dile getiren Şentürk, şunları kaydetti:
     "Olay sadece standartları uygulayabilmek değil, aynı zamanda standartları belirleyebilmektir. Bugün gelişmiş ülkeler standartları belirleyebilmek için büyük çaba gösteriyor. Uluslararası Standartlar Teşkilatı'nda Amerika 600'ün üzerinde komitede ya başkandır ya da sekretaryasını yürütüyor. Çünkü komitelere etki etmenin yolu bu iki kanaldan geçer. İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkeler 300-400 komitede bu görevleri yapıyorlar. Peki Türkiye kaç komitede görev yapıyor- Sadece 5 komitede... İşte gelişmiş ülkelerle Türkiye'nin standardizasyona verdiği önemin bariz farkını burada görüyoruz. Almanya'da komitelere girebilmek için üste para vermek zorundasınız. Türkiye'de ise komiteye davet ettiğimiz kişi 'kaç para vereceksiniz, huzur hakkı ne kadar' diye soruyor. Para almadan komitelere girilmiyor. Bunun değişmesi gerekiyor."
    
     -TSE Kamerun'da hizmet vermeye hazırlanıyor-
    
     Türkiye'nin standartlara hakim olan, standartları belirleyen ülkeler arasında olması için yoğun bir çaba harcadıklarını anlatan Şentürk, "Kamerun'daki araç muayenesinden, akaryakıt istasyonu denetimlerine kadar tüm hizmetlerin TSE tarafından verilmesi için ön mutabakat sağlandı" dedi.
     "İnşallah tekliften yana bir sıkıntı yaşamazsak biz bu hizmeti alacağız gibi görülüyor" diyen Şentürk, bu hizmetlerin TSE tarafından verilebilmesi halinde söz konusu sektörlerle ilgili Türk sanayicilerin Kamerun'a ihracatta çok büyük bir avantaj elde edeceğini ancak bu konuda işbirliklerine ve desteklere ihtiyaç duyduklarını belirtti.
     İlk defa Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin standart teşkilatının, Avrupa Standartlar Kuruluşunun tam üyesi olduğuna dikkati çeken Şentürk, "Bizden önceki idarecilerimizin başlatmış olduğu yolculuk bizim dönemimizde hamdolsun mutlu sona ulaştı ve ilk defa Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin standart teşkilatı, Avrupa Standartlar Kuruluşu'nun tam üyesi oldu. 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla. Hem de 29 oy hakkına sahip A grubu üyesi olduk. Yani Avrupa'da standartları değişirken biz 'evet' ya da 'hayır' demek için büyük bir güce sahip olduk. Bunun karşılığında bu kuruluşlara yıllık 1 milyon 450 bin lira aidat ödüyoruz" diye konuştu.
     Çorum TSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal, TSE Başkanı Şentürk'e ziyareti dolayısıyla bir plaket takdim etti.
    
    
    


Bu haberi 544 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir