TSE ile Hacettepe Üniversitesi arasında işbirliği protokolü -TSE Başkanı Şentürk: -"Kalite ve…

  • Yazı boyutu
TSE ile Hacettepe Üniversitesi arasında işbirliği protokolü
  -TSE Başkanı Şentürk:
  -"Kalite ve…

TSE ile Hacettepe Üniversitesi arasında işbirliği protokolü -TSE Başkanı Şentürk: -"Kalite ve uygunluk değerlendirme hizmetlerinde nitelikli personel alt yapısı kurulduğu takdirde, özel sektörün de bu alanda büyüme imkanı olacaktır"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, kalite ve uygunluk değerlendirme hizmetlerinde nitelikli personel alt yapısı kurulduğu takdirde, özel sektörün de bu alanda büyüme imkanı olacağını söyledi.
     TSE ile Hacettepe Üniversitesi (HÜ) arasında Kalite ve Uygunluk Değerlendirme Mühendisliği Yüksek Lisans Programı kurulması ve yürütülmesi konusunda işbirliği protokolü HÜ Sıhhiye Kampüsü Rektörlük binasında düzenlenen törenle imzalandı.
     Törende konuşan Şentürk, söz konusu protokolle, Türkiye'nin kalite tarihinde bir ilke imza attıklarını belirterek, "İlk defa Türkiye'de kalite ve özellikle de uygunluk değerlendirme alanında yüksek lisans seviyesinde mühendislik eğitimi verecek olan bir eğitim protokolü gerçekleştirildi" ifadesini kullandı.
     Söz konusu program çerçevesinde standardizasyon kalite ve uygunluk değerlendirme alanlarında yüksek lisan eğitimi verileceğini anlatan Şentürk, "Buradan mezun olan öğrenciler denetçi olma vasfına sahip sertifikalı kişiler olacak ve sertifikayı cebine koyacak arkadaşların, iş diye bir derdi olmayacak" diye konuştu.
     Şentürk, kalite ve uygunluk değerlendirme pazarının yaklaşık 200 milyar dolar olduğunu ve pazardaki en büyük sıkıntının nitelikli insan gücündeki eksiklik olduğuna dikkati çekerek, "Kalite ve uygunluk değerlendirme hizmetlerinde nitelikli personel alt yapısı kurulduğu takdirde özel sektöründe bu alanda büyüme imkanı olacaktır. Özel sektör bu alanda büyüyemiyor, çünkü piyasada nitelikli iş gücü yok" değerlendirmesinde bulundu.
     TSE olarak 1 yıldır dış denetçi uygulaması gerçekleştirdiklerini söyleyen Şentürk, söz konusu uygulama ile mühendislik formasyonuna sahip gençleri eğitimden geçirerek denetçi yapmaya çalıştıklarını ifade etti.
     Şentürk, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında mühendislik formasyonuna sahip denetçilerin az sayıda olduğunu vurgulayarak Suudi Arabistan ve Yemen'de eğitim verdiklerini kaydetti.
    
     -"Doktor açığı artacak"-
    
     Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, kalite ve uygunluk değerlendirme mühendisliğinin Türkiye için yeni bir başlangıç oluğunu ifade etti.
     Yüksek öğrenimde kaliteyi yükseltmek için belirli standartlar getirilmesi gerektiğini belirten Tuncer, şunları kaydetti:
     "Tıp fakültesi açmak için belirli bir standart yok. Sağlık Bakanımız, 30 bin doktor açığından bahsediyor. Bu açık bu şekilde 2030'larda 3 kat daha artarak devam edecek gibi görünüyor. Çünkü tıp fakülteleri 15-20 kişilik kontenjan açıyor ancak böyle bir şey olmaz. Standartta bir tıp fakültesi tarifi olur ve bu standardı yerine getiremeyenlerin tıp fakültesi açmasına izin verilmez. Mesela minimum 50 öğrenci şartı getirilebilir."
     Yeni bir tıp fakültesi açma projeleri olduğunu da anlatan Tuncer, Türkiye'deki tıp eğitimi kalitesini korumayı ve aynı zamanda doktor açığını kapatmayı hedeflediklerini söyledi.
    
     -Hem teorik hem pratik eğitim-
    
     Program, tezsiz yüksek lisans programı şeklinde ve ikinci öğretim şeklinde yürütülecek. Kalite ve Uygunluk Değerlendirme Mühendisliği (KUDEM) Yüksek Lisans Programına, bir mühendislik alanından en az 4 yıllık lisans diplomasına sahip olanlar ile Anabilim Dalı Akademik Kurulu'nca belirlenecek diğer ilgili bölümlerden en az 4 yıllık lisans diplomasına sahip olanlar başvurabilecek.
     Hem teorik hem de pratik olarak yürütülecek programa katılan öğrenciler, ders yükümlülüklerinin bir kısmını, TSE'nin yürüttüğü denetleme faaliyetleri kapsamında gerçekleştirecek. Öğrencilerin denetleme faaliyetlerini yerine getirebilmeleri için TSE gerekli imkanları sağlayacak.
     KUDEM Yüksek Lisans Programından mezun olanlara verilecek diplomalar, uluslararası denetçi şartlarının programı dahilinde yerine getirmesi kaydıyla, denetçi sertifikası olarak da kullanılacak.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir