TSE ile Gazi Üniversitesi işbirliği protokolü -TSE Başkanı Şentürk: "Standartlarına hakim…

  • Yazı boyutu
TSE ile Gazi Üniversitesi işbirliği protokolü
  -TSE Başkanı Şentürk:
  "Standartlarına hakim…

TSE ile Gazi Üniversitesi işbirliği protokolü -TSE Başkanı Şentürk: "Standartlarına hakim olamayan ülkelerin ekonomik kalkınmayı sağlamaları mümkün değil" -Gazi Üniversitesi Rektörü Büyükberber: "Kendi kendine yeten üniversite mantığıyla yapacağımız çok şey var"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile Gazi Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.
     Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen imza töreninde konuşan TSE Başkanı Hulusi Şentürk, standartlarına hakim olamayan ülkelerin ekonomik kalkınmayı sağlamalarının mümkün olmadığını söyledi.
     Şentürk, "Gazi Üniversitesiyle TSE arasında zaten var olan işbirliklerimizin bu protokol kapsamında çok daha geniş mecralara yayılabileceğine ve ülkemizin ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılaması noktasında önemli misyonlar üstlendiklerine inanıyorum" diye konuştu.
     Okuduğu bir makalede, Amerika'da 95 bin olan standart sayısının 43 binini tamamen sanayinin kendi içinde geliştirdiğine dikkati çeken Şentürk, bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin bu konuda çok geri olduğunu belirterek "Oysa standartlarına hakim olamayan ülkelerin ekonomik kalkınmayı sağlamaları mümkün değil" dedi. Şentürk, lobi alanında üniversitelerden destek beklediklerini ifade etti.
     Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber de aldığı her üründe TSE simgesi var mı diye baktığını belirterek TSE'nin Türkiye'nin en güvenilir kurumu olduğunu dile getirdi.
     Üniversite olarak ellerinden ne geliyorsa yapacaklarını belirten Büyükberber, "Kendi kendine yeten üniversite mantığıyla yapacağımız çok şey var" dedi.
     Söz konusu protokol uyarınca taraflar, standardizasyon, belgelendirme, deney ve kalibrasyon hizmetleri alanında verilecek genel eğitimlerde karşılıklı olarak yüzde 25 indirim uygulayacak.
     Protokol, TSE Otomotiv Merkezi Başkanlığı ile Gazi Üniversitesi'nin ilgili birimleri arasında otomotiv sektörüne yönelik ortak proje hazırlanması, uzman yetiştirilmesi, teknik mevzuat eğitimleri ve benzeri hususlarda işbirliğini de içeriyor.
    
    
    

Bu haberi 332 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir