TSE Başkanı Şentürk: "Kurum olarak son 2 yıldır kabuğumuzu kırmanın ve küresel ekonomiye entegre…

  • Yazı boyutu
TSE Başkanı Şentürk:
  "Kurum olarak son 2 yıldır kabuğumuzu kırmanın ve
  küresel ekonomiye entegre…

TSE Başkanı Şentürk: "Kurum olarak son 2 yıldır kabuğumuzu kırmanın ve küresel ekonomiye entegre olmanın çabası içerisindeyiz"

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, "Kurum olarak son 2 yıldır kabuğumuzu kırmanın ve küresel ekonomiye entegre olmanın çabası içerisindeyiz" dedi.
     TSE Başkanı Şentürk, beraberinde TSE Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Bozdemir, TSE Deney ve Kalibrasyon Merkezi Başkanı Mehmet Hüsrev ve TSE Trabzon Müdürü Eşref Çakıroğlu ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalioğlu'nu makamında ziyaret etti.
     Şentürk, burada yaptığı konuşmada, ülkelerin ithalat ve ihracatta koruyucu tedbirlerini artırdığını belirterek, "Küresel ticaret bir yandan serbestleşiyor ama ülkeler diğer yandan tuhaf standartları devreye sokarak, kendilerini korumaya çalışıyorlar. Gümrükte vergi koyamıyor ama şu belge şart diyor. Bu noktada artık hükümetlerin aşabileceği bir şey yok. Burada artık bunun işbirliği içerisinde aşılması gerekiyor" diye konuştu.
     TSE'nin son yıllarda önemli gelişmeler yaşadığını vurgulayan Şentürk, şöyle devam etti:
     "Kurum olarak son 2 yıldır kabuğumuzu kırmanın ve küresel ekonomiye entegre olmanın çabası içerisindeyiz. Diğer taraftan da bir zamanlar merkeze çekilmiş olan yapının tekrar taşraya dağıtılarak yerelden hizmetlerin verilmesi ve maliyetlerin düşürülmesini amaçlıyoruz. Maliyetlerin düşürülmesiyle ilgili dış denetçi havuzları oluşturarak, illere Ankara'dan uçakla personel göndermek yerine doğrudan o ildeki mühendisten yararlanılıyor. Bu bile maliyetlerde yüzde 40 indirim anlamına geliyor. Şu anda Türkiye genelinde bin 500'e yakın dış denetçi bulunuyor."
     Kurum olarak yurt dışında hızlı bir yapılanmaya girdiklerine de değinen Şentürk, "TSE olarak iş dünyamızın ithalat ve ihracatta bizimle ilgili yaşadıkları problemleri kaldırabilmenin çabasındayız. Geçen sene Şangay'dan başlamak üzere yurt dışında 26 ofis açtık ve sonuncusu da Moskova'daydı. Amacımız oralardan buraya gelecek mallarda gerekli kontrolleri yapmak ve o ülkelere has bir belge şartı varsa anlaşma yaparak istenilen belgeyi buradan vermek. Güçlü bir lojistik altyapıya sahip olmazsak, istediğiniz kadar kaliteli mal üretin onu zamanında ve hızlı bir şekilde ulaştırmazsanız olmaz" ifadelerini kullandı.
     TTSO Başkanı Hacısalihoğlu ise her zaman işbirliği içerisinde çalışmaya hazır olduklarını ifade ederek, "Yanınızda olduğumuzu bilmenizde yarar var. Bize burada kurum olarak ne görev düşüyorsa bunu seve seve yerine getireceğiz" dedi.
     Konuşmaların ardından Hacısalihoğlu ve Şentürk birbirine çeşitli hediyeler verdi.
    
    
    

Bu haberi 379 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir