TSE Başkanı Şentürk: -"Bugün dünyanın en önemli mermer ihraç eden ülkelerinden biriyiz çok şükür…

  • Yazı boyutu
TSE Başkanı Şentürk:
  -"Bugün dünyanın en önemli mermer ihraç eden
  ülkelerinden biriyiz çok şükür…

TSE Başkanı Şentürk: -"Bugün dünyanın en önemli mermer ihraç eden ülkelerinden biriyiz çok şükür ama halen bir mermer laboratuvarımız yok"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, "Bugün dünyanın en önemli mermer ihraç eden ülkelerinden biriyiz çok şükür ama halen bir mermer laboratuvarımız yok" dedi.
     Şentürk, Amasya'da faaliyet gösteren ve mermer maden ocağı işletmeciliği alanında TSE tarafından Türkiye'de belgelendirilen ilk ve tek kuruluş olma özelliği taşıyan firmanın belge törenine katıldı.
     Burada konuşan Şentürk, Türkiye'nin küresel güç olma iddiasının, birçok sektörde küresel güç olmayı başarmış kurumların varlığına bağlı olacağını belirtti.
     Sanayicinin kendi alanında küresel güç olmayı başaramadığı müddetçe, Türkiye'nin ekonomik anlamda küresel güç olmasının hayalden öteye geçemeyeceğini vurgulayan Şentürk, şöyle devam etti:
     "Benim medeniyetim diyor ki bir günü bir güne denk olan ziyandadır. Öyleyse bize ait değerlere sahip çıkmalıyız. Bu değerleri ne kadar sahiplenirsek kurumsallaşmayı o kadar başarabiliriz. Bu değerleri ne kadar sahiplenirsek küresel pazarlarda güç aktörleri haline gelebiliriz. Bunu yapmaya mecburuz, kendimiz için olmasa da çocuklarımız için mecburuz. Tüm iş dünyasına sesleniyorum, durmak yok duraksamak da yok. Bize 2023 vizyonunun edebiyatını yapacak iş adamları değil bu destanı yazacak iş adamları lazım."
     Şentürk, İtalya ve İspanya'nın mermer sektöründe ağırlığının olduğunu ancak mermerlerinin Türkiye'deki kaliteyi ve homojenliği yakalayamadığını, buna rağmen mermer teknolojisinde bir adım önde olduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Bugün dünyanın en önemli mermer ihraç eden ülkelerinden biriyiz çok şükür ama halen bir mermer laboratuvarımız yok. İspanya'ya giderseniz dev mermer laboratuvarları olduğunu görürsünüz. Sektörde faaliyet gösteren firmalara seslenmek istiyorum, eğer dünyada söz sahibi olmak istiyorsak kalitemizi artırmalıyız, başka alanlara yönelmek yerine kendi sektörünüzde gelişmek daha önemli. Çin bizden aldığı mermeri işliyor ve Türkiye'deki otellere bizden daha ucuz teklifler vererek satıyor. Neden böyle, bunun nedenlerini iyi düşünmemiz gerekiyor."
    
    
    

Bu haberi 395 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir