TSE Başkanı Şentürk: -"Bilgi güvenliği hususunda bir çok ülke, savunmanın yanı sıra saldırı…

  • Yazı boyutu
TSE Başkanı Şentürk:
  -"Bilgi güvenliği hususunda bir çok 
  ülke, savunmanın yanı sıra saldırı…

TSE Başkanı Şentürk: -"Bilgi güvenliği hususunda bir çok ülke, savunmanın yanı sıra saldırı kapasitesini de oluşturdu" -"2010 Kasım ayında ABD'de 'Wikileaks' olarak adlandırılan gizli diplomatik ve askeri belgelerin ifşası, 2007 yılında Rusya-Estonya siber savaşı, İsrail, Gürcistan, Kore Siber saldırıları ve Amerika'da Siber Ordu Komutanlığının kurulması, siber savaşların dünyadaki örneklerinden sadece birkaçıdır"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, bilgi güvenliği hususunda bir çok ülkenin, savunmanın yanı sıra saldırı kapasitesini de oluşturduğunu söyledi.
     TSE tarafından Rixos Grand Otel'de düzenlenen 1. Bilişim Teknolojileri Standardları Konferansı'nda konuşan Şentürk, bilgi güvenliği konusunda yapılan çalışmaların her geçen gün arttığını belirterek, söz konusu çalışmaların son yıllarda artan siber ataklar ve saldırılara odaklandığını ifade etti.
     Günümüzde savaşların topla, tüfekle değil, ülkelerin bilgi sistemleri hedef alınarak yapıldığını savunan Şentürk, yapılan siber saldırıların "Siber Savaş" olarak adlandırıldığını kaydetti.
     Şentürk, siber dünyanın, kara, hava, deniz ve uzayın ardından beşinci cephe olarak ilan edildiğini anlatarak, "Bilgi güvenliği hususunda bir çok ülke savunmanın yanı sıra saldırı kapasitesini de oluşturdu" dedi.
     Siber savaşlara örnekler veren Şentürk, şunları kaydetti:
     "Dünyada artık 'Siber Saldırı', 'Siber Güvenlik', 'Siber Ordu', 'Siber Terörizm', 'Siber Bakan', 'Siber Savunma' terimleri sıklıkla kullanılmaktadır. 2010 Kasım ayında ABD'de 'Wikileaks' olarak adlandırılan gizli diplomatik ve askeri belgelerin ifşası, 2007 yılında Rusya-Estonya siber savaşı, İsrail, Gürcistan, Kore Siber saldırıları ve Amerika'da Siber Ordu Komutanlığının kurulması, siber savaşların dünyadaki örneklerinden sadece birkaçıdır."
     Nükleer, biyolojik ve kimyasal tesislerin fiziksel yöntemlerle kontrol edilmediğini, bu tesislerin uygulama ve otomasyon yazılımlarıyla uzaktan kontrol edildiğini anlatan Şentürk, uzaktan kontrolün hız ve performans kazancı sağlarken, kötü niyetli kişi ve kurumlar için de "Siber Saldırı" ortamı haline geldiğini vurguladı.
     Şentürk, güvensiz, test edilmemiş yazılımlar ve donanımlar yüzünden "Kritik Altyapılarda" telafi edilemeyecek maddi kayıplar yaşanabildiğini belirterek, Siber Güvenlik alanında, TSE'nin Ürün Belgelendirme Merkez Başkanlığı Bilişim Teknolojileri Belgelendirme Müdürlüğü olarak, "TS ISO/IEC 15408: Bilgi Teknolojisi Ürün Güvenliği-Ortak Kriterler" belgelendirmesi yapıldığını ifade etti.
    
     -Ortak Kriterler Belgelendirme Sistemi-
    
     Ortak Kriterler belgelendirmeleri'nin Siber Güvenlik alanında Türkiye'nin attığı en büyük adımlardan biri olduğunu vurgulayan Şentürk, TSE'nin, 2003 yılında 26 ülkenin taraf olduğu CCRA'yı (Ortak Kriterler Tanıma Anlaşması) imzaladığını ve bu anlaşmaya üye ülke olduğunu hatırlattı.
     Şentürk, TSE'nin OKBS (Ortak Kriterler Belgelendirme Sistemi) alandaki uluslararası akreditasyonunun 2010 yılında "Sertifika Üreticisi" unvanı ile aldığını anımsattı.
     Söz konusu unvan ile, TSE'nin Bilişim Teknolojisi (BT) ürünlerine verdiği Ortak Kriterler sertifikalarının uluslararası geçerli olduğunu ve yerli BT ürünlerine ihracat imkanı sağlandığına dikkati çeken Şentürk, ortak kriterler belgelendirmelerinin Siber Güvenlik alanında en geçerli ve kuvvetli savunma teknolojilerinden biri olduğunu söyledi.
     Şentürk, TSE'nin liderliğinde, üniversiteler ve ilgili kamu kurumlarının katkılarıyla, "Akıllı Kart Güvenliği Türkiye Konsorsiyumu"nun kurulacağını ve bu konudaki teknik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
     TSE'nin Bilişim Teknolojileri Belgelendirmelerinde BT Ürün Güvenliği Ortak Kriterlerin dışında, daha birçok BT standartlarında uluslararası belgelendirmeler yaptığını ve böylelikle yazılımların ve BT ürünlerinin siber saldırılara karşı daha güvenilir, performanslı, kaliteli olmasının sağlandığını anlatan Şentürk, "2013 başında faaliyete geçecek TSE yazılım test laboratuvarının da açılması ile birlikte, Enstitümüz Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik alanında ülkemize çok kıymetli hizmetler vermeye hızla devam edecektir" ifadesini kullandı.
    
     -Bilgiden daha değerli herhangi bir sermaye yok-
    
     TSE Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz, tarihten bugüne her çağda bilginin büyük önem taşıdığını ifade ederek, bilgiden daha değerli herhangi bir sermaye bulunmadığına işaret etti.
     Bilişim teknolojileri sayesinde bilgi paylaşımının artık çok hızlı bir şekilde yapıldığını ve insanların hayatını kolaylaştırdığını vurgulayan Karagöz, "Hızlı bilgi transferi tüm dünyada hizmet maliyetlerinin düşmesine sebep oluyor, hayat standartlarının yükselmesine fayda sağlıyor" diye konuştu.
     Bilgiyi paylaşmak kadar bilgiyi korumanın da önemli olduğuna dikkati çeken Karagöz, kurum ve kuruluşların bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda ortaya çıkacak maliyetlerin çok büyük olabileceğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 203 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir