TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"Türkiye'de 'çantacı' diye tabir ettiğimiz belgelendirme…

  • Yazı boyutu
TSE Başkanı Hulusi Şentürk:
  -"Türkiye'de 'çantacı' diye tabir ettiğimiz belgelendirme…

TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"Türkiye'de 'çantacı' diye tabir ettiğimiz belgelendirme kuruluşlarına karşı, özellikle iş adamlarımızın, sanayicilerimizin prim vermemesini, bu tür kuruluşların belgelerine rağbet etmemesini istirham ediyoruz" -'Adını 'çantacı' diye tabir ettiğimiz, kuruluşlar sebebiyle Türkiye'de ürünlerin güvenliği, dolayısıyla tüketicinin güvenliği ciddi bir risk altındadır"

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, usulsüz yöntemlerle kalite belgesi veren şirketlerden duydukları rahatsızlığı belirterek, "Türkiye'de 'çantacı' diye tabir ettiğimiz belgelendirme kuruluşlarına karşı, özellikle iş adamlarımızın, sanayicilerimizin prim vermemesini, bu tür kuruluşların belgelerine rağbet etmemesini istirham ediyoruz" dedi.
     TSE Kalite Ödülleri Töreni öncesi bir basın toplantısı düzenleyen Şentürk, Dünya Ticaret Örgütü'nün baskısıyla ülkeler üzerindeki korumacılık duvarının kaldırıldığını, artık bunun yerini "standartlar savaşı"nın aldığını söyledi.
     Şentürk, "Artık ülkeler kendi topraklarına girmesini istemediği ya da uygun maliyetle girmesini istemediği ürünlere belli standartları, standartlara uygun testlerin yapılmasını ve belgelendirilmesini şart koşarak bir teknik engel olarak kullanmaktadır. Açık olmak gerekirse bunu dünyada engel olarak kullanmayan ülke yoktur" ifadelerini kullandı.
     Avrupa Birliği'nin "CE" işareti ve ABD'deki "UL" belgesinin birim ürünün ülkeye girerken ek bir maliyetle girmesini ve tüketicinin korunmasını öngördüğünü bildiren Şentürk, bu belgeleri edinmenin şirketler için çok masraflı olduğunu anlattı.
     Türkiye'nin de kısmen bunu uyguladığını belirten Şentürk, "Eğer ülkeler standartlara hakim olamazlarsa, belirleyemezlerse, standartlara uygun üretimi belgelendiremezse uluslararası pazarda yer almakta büyük zorluklarla karşı karşıyadırlar. Standartları belirleyen ülkeler ne yazık ki küresel ekonomiyi de belirleyen ülke konumundadırlar" diye konuştu.
    
     -"Çantacı kalitecilere prim vermeyin"-
    
     TSE olarak standartlamayı usulsüz şekilde yapan kişi ve kurumlardan rahatsız olduklarını dile getiren Şentürk şöyle konuştu:
     "Adını 'çantacı' diye tabir ettiğimiz, telefon siparişiyle belge veren, banka hesap numarasına parayı yatırdığınızda iş yeri adresinize kalite belgesini gönderen kuruluşlar sebebiyle Türkiye'de ürünlerin güvenliği dolayısıyla tüketicinin güvenliği ciddi bir risk altındadır.
     Türkiye'de 'çantacı' diye tabir ettiğimiz belgelendirme kuruluşlarına karşı, özellikle iş adamlarımızın, sanayicilerimizin prim vermemesini, bu tür kuruluşların belgelerine rağbet etmemesini istirham ediyoruz. Bunun yanında elbette bu işi hakkıyla yapan kuruluşlar da bulunmaktadır."
     Test, belgelendirme ve gözetim hizmetleri pazarının küresel büyüklüğünün yıllık 200 milyar dolar olduğunu belirten Şentürk, bu pazarın Türkiye'deki büyüklüğünün yıllık 2 milyar doların üzerinde olduğunu söyledi.
    
     -"Bütün yerli belgelendirme kuruluşlarını toplasanız bir TSE etmez"-
    
     Herkesin TSE'yi tekel zannettiğini belirten Şentürk, şunları kaydetti:
     "Yıllık gelirimiz 120 milyon dolar civarındadır. Türkiye'deki bütün yerli belgelendirme kuruluşlarını toplasanız bir TSE etmez. Öyleyse ben açıkça şu soruyu soruyorum. Yerli belgelendirme kuruluşları benimle (TSE) birlikte 200 olsun diyelim. Kalan 1,8 milyar dolar nereye gidiyor.
     Türkiye'de 1,8 milyar dolarlık hizmet parasını karşılayabilmek için yurt dışına kaç 10 milyar dolarlık mal satması gerekiyor- Bu kadar katma değeri yüksek bir hizmette Türkiye pazarının yüzde 90'a yakın oranda dışa bağımlı olması kabul edilebilir bir şey değildir."
     TSE olarak dışa bağımlılığı ortadan kaldırabilmek için geçen yıldan bu yana ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Şentürk sadece laboratuvarlara yapılan harcamaların 50 katına ulaştığını söyledi.
     TSE hakkında geçmişte "bir belgeyi veriyor, ardından bir daha kontrol etmiyor" eleştirisi olduğunu anımsatan Şentürk, geçmişte bazı hataların yapılmış olabileceğini ancak, gelinen noktada ara kontrollerin yüzde 99'unun yapıldığını söyledi.
    
     -"Otomotiv Test merkezi 2,5 yıl sonra testlere başlayacak"-
    
     Yenişehir'de yapılması planlanan Otomotiv Test Merkezi'yle ilgili AA muhabirinin sorusuna Şentürk, "Yapılması planlanan alan net olarak belirlendi. Şu an tahsisin ardından planlamayı tamamlayacağız. Tabi burası Türkiye, planlama 3 ayda da bitebilir 9 ay da sürebilir. Plandan sonraki kısım yaklaşık 2 yılımızı alır. Önce proje ihalesine çıkılacak, projeden sonra yapım ihalesine çıkacağız. Bu iki yıllık sürecimizi alır. Tabi bir 6 ay da ortalama planlaması dersek ilk deneme testlerini yaklaşık 2,5 yıl sonra yapabileceğiz" cevabını verdi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir