TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"Helal belge alma konusunda geciken işletmeler, bunun bedelini…

  • Yazı boyutu
TSE Başkanı Hulusi Şentürk:
  -"Helal belge alma konusunda geciken işletmeler,
  bunun bedelini…

TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"Helal belge alma konusunda geciken işletmeler, bunun bedelini gelirlerindeki azalma ile ödeyecekler" -"Türkiye'nin 2023 vizyonunu yakalaması için küresel güç olabilecek şirketlere ihtiyacı var"

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, "Helal belge alma konusunda geciken işletmeler, bunun bedelini ticari gelirlerindeki azalma ile ödeyecekler" dedi.
     Şentürk, Kayseri Şeker Fabrikası'na TSE Helal Gıda Uygunluk Belgesi verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kayseri Şeker Fabrikası'nın kalite standartlarını artırma yolunda emin adımlarla yürüdüğünü söyledi.
     Şentürk, "Türkiye'nin 2023 vizyonunu yakalaması için küresel güç olabilecek şirketlere ihtiyacı var. Şirketlerin küresel güce ulaşması, verimli çalışma, marka üretme, kaliteyi artırma ve standartlara uymayla mümkün olabilir" dedi.
     Kayseri Şeker Fabrikası'na kaliteli ürün üretme ve bunları belgelendirme yolculuğunda başarı dileyen Şentürk, TSE olarak gerek eğitim, gerek denetim gerekse belgelendirme ihtiyaçlarında her zaman yanlarında olacaklarını söyledi.
     Türkiye'deki büyük sanayi kuruluşlarının helal gıda sertifikası almaya başlamalarının sevindirici bir durum olduğunu belirten Şentürk, "Artık işletmeler tarafından bu belgelerin alınmaya başlaması, standartlarını dünya standartları üzerine çekerek, dünya rekabetinde 'ben de varım' diyebilecek konuma gelmeleri sevindirici bir durum" dedi.
    
     -"Helal belgesi almada geciken işletmeler bedel ödeyecek"-
    
     Türkiye'de işletmelerin helal belgeye karşı sessiz bir duruş sergilediğine dikkati çeken Şentürk, şöyle devam etti:
     "İnsanlar 'ne oluyor' diye bakmayı ve süreci izlemeyi tercih ediyor. Aslında izleyenler kaybetmekte olduklarının farkında değiller. Helal belge alma konusunda geciken işletmeler, bunun bedelini ticari gelirlerindeki azalma ile ödeyecekler. İnsanlar, kullandığı gıdanın hijyenik olduğu, dini anlamda bir sorun içermediği gibi konularda bilgi sahip olmak istiyor ve bu talep her geçen gün giderek artıyor. Helal gıdalı ürünlere de talep artıyor. Bugüne kadar 160'ın üzerinde helal gıda belgesi verdik. Hedefimiz, insanımızın sağlıklı, güvenilir, hijyenik gıda maddelerine ulaşmalarını sağlayıp, tükettikleri gıdaların dini yönden de bir sakınca içermediğinin garantisini verebilmek."
     Şentürk, konuşmasının ardından Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay'a Helal Gıda Uygunluk Belgesi'ni verdi.
     Törene, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Ticaret Odası Başkanı Asaf Mehmetbeyoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü ve davetliler katıldı.
    
    
    

Bu haberi 337 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir