Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Moody's Merkez Bankası'nın başarılı para…

  • Yazı boyutu
Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:
  -"Moody's Merkez Bankası'nın başarılı para…

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Moody's Merkez Bankası'nın başarılı para politikasını göz önünde bulundurarak muhakkak Türkiye'nin notunu bu sene artıracaktır"

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, "Moody's Merkez Bankası'nın başarılı para politikasını göz önünde bulundurarak muhakkak Türkiye'nin notunu bu sene artıracaktır" dedi.
     Dün Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 28 Ocak Pazartesi günü Türkiye ile ilgili yatırımcılara yönelik düzenleyeceği konferans ve yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmede bulunan Ekinci, piyasa analistleri ve oyuncularının çok sabırsız bir şekilde ikinci bir uluslararası derecelendirme kuruluşundan not artırımı beklentisi içerisinde olduğunu ve bunun özellikle de yılın ilk yarısında olmasını beklediklerini ifade ederek, "Bu beklentinin gerçekçi bir ayağı olmasına rağmen dileyerek düşünmek (wishful thinking) özelliği de olduğunu düşünüyorum, zira piyasalarda oluşan pozitif havanın gerisinde de çok büyük oranda bu beklenti yatıyor" dedi.
     Türkiye'nin Standart&Poor's (S&P) ile bu sene anlaşmasını yenilemediğini zaten S&P'nin Türkiye notlandırmasına göre yatırım yapılabilir seviyenin iki not aşağısında olduğunu hatırlatan Ekinci, "Halihazırda yatırım yapılabilir ülke notuna en yakın olan Moody's'in notu, o yüzden bu taraftan not artırımı beklemek daha rasyonel" değerlendirmesinde bulundu.
     İki noktaya dikkat etmek gerektiğini belirten Ekinci, geçen hafta Moody's'in spekülasyonlar hakkında yorum yapmayacağını ve kuruluşun Türkiye kredi notu hakkındaki duruşunun 20 Kasım tarihli rapordakiyle aynı olduğunu ifade ettiğini söyledi. Moody's'in Türkiye'nin şoklara karşı daha dirençli bir görünüm sergilediğini, ancak dış riskler dolayısıyla dengesizliklerin oluşabileceğini belirttiğini hatırlatan Ekinci "Bu riskler itibariyle de 20 Kasım'daki rapordan sonra not artırımına yönelmedi" dedi.
     İkinci noktanın ise 28 Ocak'taki Moody's telekonferansında Türk bankalarının önceki krizler sayesinde nasıl daha güçlü ve küresel krizle baş edebilecek yapıya geldiğinin anlatılacak olması olduğunu aktaran Ekinci, şunları kaydetti:
     "20 Kasım'daki raporla aynı duruşta olması ve Türkiye'ye yönelik olumlu övgülerin yer alacağı bir telekonferans düzenlenmesi, havucu göstererek bir miktar daha zaman kazanma hamlesi gibi görünüyor. Zira dış piyasalardaki gidişatın dengesizlik yaratacak risklerden iyice uzaklaşması beklenerek, bu konferansla bir miktar daha zaman kazanılarak bu yılın ikinci yarısı beklenebilir not artırımı için.
     Ancak Türkiye Merkez Bankası kararları çok temkinli ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in takdir edeceği yönde, zira Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'da The Banker tarafından yılın merkez bankası başkanı seçildi. Merkez Bankası yabancı para girişinde aşırıya yönelmeye karşı oldukça kararlı önlemler alıyor, hem cari işlemler açığındaki büyümeye karşı hem de bunun finansmanındaki bozulmaya karşı proaktif hareket ediyor. Moody's Merkez Bankasının bu başarılı para politikasını göz önünde bulundurarak muhakkak Türkiye'nin notunu bu sene artıracaktır. Ancak dediğim gibi yurt dışındaki dalgalanmaların etkisinin azalmasını görmek için olumlu sinyal veren bu tarz telekonferanslarla bir miktar zaman kazanmak isteyebilir yılın ilk yarısında."
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir