Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Fitch Türkiye'nin büyümesinde ciddi pozitif bir…

  • Yazı boyutu
Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:
  -"Fitch Türkiye'nin büyümesinde ciddi pozitif bir…

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Fitch Türkiye'nin büyümesinde ciddi pozitif bir potansiyel görüyor" -"Fitch'in aldığı bu karar muhakkak diğer kredi derecelendirme kuruluşlarını da harekete geçirecektir"

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, Fitch'in Türkiye'nin büyümesinde ciddi pozitif bir potansiyel gördüğünü belirtti.
     Fitch'in kararını AA muhabirine değerlendiren Ekinci, Fitch'in aldığı kararın zamanlama olarak da dahil olmak üzere kendilerine şaşırtıcı geldiğini belirterek, "Zira daha önce raporunda yüzde 5 seviyelerinde sürdürülebilir büyüme, yüzde 5 seviyelerinde enflasyon ve yüzde 7 seviyelerinde cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranı görüldüğünde Türkiye notunun yatırım yapılabilir seviyeye çekilebileceğini belirtmişti" dedi.
     Halihazırda büyüme oranının Türkiye'de yüzde 5 sürdürülebilir seviyenin altında, enflasyonun ise yıllık yüzde 7,8 seviyesinde olduğunu anımsatan Ekinci, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Orta vadede önümüzdeki en az altı ayda Türkiye'de enflasyonun yüzde 5 seviyelerini görmeyeceği kesin. Cari açığın görünümünde göreli olarak düzelme var ama orta vadeli planda da belirtildiği gibi 2013 cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranı yüzde 7'nin üzerinde olacak. Alınan karardan çıkarabileceğimiz sonuç; demek ki Fitch Türkiye'nin büyümesinde ciddi pozitif bir potansiyel görüyor. Alınan karar bunu daha da teşvik niteliğinde olacaktır.
     Fitch'in aldığı bu karar muhakkak diğer kredi derecelendirme kuruluşlarını da harekete geçirecektir. Beklentimizden önce gerçekleşti. En azından 8 Kasım'daki toplantıda karar çıkabilir diye düşünüyorduk. Ancak karar özellikle Türkiye finansal sektörü açısından çok destekleyici olacaktır. Çünkü emeklilik fonları bundan faydalanacak ve daha fazla yabancı sermaye akışı, duyulan güven sayesinde artacaktır. Nitekim olumlu etkisi döviz piyasasında hemen görüldü ve TL dolar karşısında 1,78 seviyesine kuvvetlendi."
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir