Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Ekinci: "Beklenildiği gibi kıymetli taş ve metal ihracatı…

  • Yazı boyutu
Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Ekinci:
  "Beklenildiği gibi kıymetli taş ve metal ihracatı…

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Ekinci: "Beklenildiği gibi kıymetli taş ve metal ihracatı toplam Türkiye ihracatına pozitif katkı yapmaya devam ediyor." -"Altın ihracatının Ortadoğu'ya daha ne kadar devam edeceği ciddi bir muamma" -"Daha önce de Trusted Sources olarak belirttiğimiz küresel ekonomik dengedeki değişimi ve kaymayı Türkiye ihracat rakamları çok açık bir şekilde sergiliyor"

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, kıymetli taş ve metal ihracatının, beklenildiği gibi toplam Türkiye ihracatına pozitif katkı yapmaya devam ettiğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı dış ticaret istatistiklerine ilişkin değerlendirmede bulunan Ekinci, kıymetli taş ve metal ihracatının beklenildiği gibi toplam Türkiye ihracatına pozitif katkı yapmaya devam ettiğini söyledi.
     Bütün bir sene boyunca ihracat performansında gerçekleşen beklentilerin üzerindeki artışın tamamen Ortadoğu'ya yapılan altın ihracatından kaynaklandığına dikkati çeken Ekinci, "Eylül ayında da 6,8 milyar dolarlık ihracatın 1,6 milyar doları altın ihracatından kaynaklanmış. Büyük resimden baktığımızda nette aslında bunun çok pozitif bir katkısı yok, 2008-20012 yılları arasında da İsviçre'den ciddi miktarda altın ithalatı yapılıyordu" ifadelerini kullandı.
     Altın ihracatının Ortadoğu'ya daha ne kadar devam edeceğinin ciddi bir muamma olduğunu vurgulayan Ekinci, "Bu bağlamda bence dış ticaret performansındaki olumlu rakamların sadece matematiksel bir iyileşme olduğunu, son zamanlardaki dış ticaret performansının sağlıklı ve dayanıklı olmaktan uzak olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
     Ekinci şu değerlendirmede bulundu:
     "Daha önce de Trusted Sources olarak belirttiğimiz küresel ekonomik dengedeki değişimi ve kaymayı Türkiye ihracat rakamları çok açık bir şekilde sergiliyor. Avrupa Birliği'ne yapılan ihracat 2011 başlarında Türkiye toplam ihracatının neredeyse yarısı iken 2012 Eylül sonu itibariyle bu pay yüzde 38'e düştü.
     Yakın ve Ortadoğu ülkelerinin toplam Türkiye ihracatındaki payı ise yüzde 20'den yüzde 30'a yükseldi. Bu dengenin önümüzdeki iki yılda da aynen devam etmesini bekliyoruz ancak altın ihracatında duraksama olursa bunun zaten oldukça büyümüş olan olan cari işlemler açığına olumsuz etkisi olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir