Troyka heyeti Atina'ya geliyor -Yunan hükümeti kurtarma anlaşmasının şartlarında değişiklik…

  • Yazı boyutu
Troyka heyeti Atina'ya geliyor
  -Yunan hükümeti kurtarma anlaşmasının şartlarında
  değişiklik…

Troyka heyeti Atina'ya geliyor -Yunan hükümeti kurtarma anlaşmasının şartlarında değişiklik yapılacağını umut ediyor -Hükümet Sözcüsü Kedikoglu: -"Mevcut politikalarla çıkmaza gidildiğini kanıtlayacak şüphe götürmeyecek veriler sunacağız"

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin, yarın incelemelerde bulunmak üzere Atina'ya geleceği bildirildi.
     Troyka heyeti Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, Başbakan Antonis Samaras ve koalisyon partileri PASOK ve Demokratik Sol (DİMAR) parti liderleri Evangelos Venizelos ve Fotis Kouvelis ile görüşecek.
     Yeni hükümetin politikalarının ve ekonomideki mevcut durumun bir fotoğrafını çekecek olan heyetin, Cumartesi günü Atina'dan ayrılması bekleniyor. Ancak bugün çalışmalarına başlayan troyka teknik ekibi, ülke maliyesini incelemeye devam edecek, heyetin hazırlayacağı rapor, Yunan hükümeti ile troyka arasındaki müzakerelerin temelini oluşturacak.
     Heyetin bütçe açığını düşürülmesi hedefine bağlı kalmak koşuluyla reformların farklı şekilde uygulanması konusunda hükümetin taleplerini dinlemeye hazır oldukları belirtiliyor.
     Yunanistan'da 17 Haziran seçimleri sonrası kurulan Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras başbakanlığındaki yeni hükümet, troyka heyeti ile müzakereler öncesi, izlenecek hükümet politikası üzerinde bir dizi toplantılar yaptı.
     Başbakan Samaras, dün akşam hükümeti destekleyen PASOK lideri Evangelos Venizelos ve Demokratik Sol Parti lideri Fotis Kuvelis ile biraraya geldi. Samaras daha önce de ekonomi kurmayları ile bir araya geldi. Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ve bakan yardımcısı Hristos Staikuras ile görüştü.
     Yunan hükümeti, ekonomik durgunluk ve artan işsizliğe dikkati çekerek, troyka yetkililerini Yunanistan'ın krizden çıkmak için yeni bir yol izlemesi konusunda ikna etmeye çalışacak.
     Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoglu, hükümetin kurtarma anlaşması şartlarında olası değişiklikleri yapmaya hazır olduğunu söyledi.
     Mevcut politikalarla çıkmaza gidildiğini kanıtlayacak şüphe götürmeyecek veriler sunacaklarını belirten Kedikoglu, alternatif önerilerini dile getireceklerini belirterek "Bu yeni yolun onaylanacağına inanıyoruz" dedi.
     Kedikoglu, halkın daha fazla fedakarlık yapmasını önlemeye çalışacaklarını ifade ederek, daha fazla istihdam kaybı olmaması için her türlü çabayı gösterdiklerini dile getirdi.
     Alınan bilgiye göre, hükümet, anlaşma programında değişiklikler talep etmeden önce reformlarla somut sonuçlar üretme fikrine odaklanacak.
     Mali programın uygulanma süresinde 2 yıllık uzatma istemesi beklenen hükümetin, özelleştirme programında ve devlet kurumlarının birleştirilmesinde hızlı ve kararlı adımlar atacağı da ifade ediliyor.
     Ancak anlaşmanın şartları üzerinde değişiklik yapılmasına dair müzakerelerin 24 Temmuz'dan önce başlamayacağı belirtiliyor.
     Öte yandan anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras hükümete, son AB Zirvesinde bankaların doğrudan yeniden sermayelendirilmelerine ilişkin anlaşmadan ve diğer zirve kararlarından Yunanistan da yararlanana kadar troyka ile görüşmeye başlamamaları çağrısında bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir