Troyka heyeti Atina'da

  • Yazı boyutu
Troyka heyeti Atina'da

Troyka heyeti, Maliye Bakanı Sturnaras ve Kalkınma, Rekabet ve Altyapı Bakanı Hacıdakis ile görüştü.AB Komisyonu Başkanı Barroso, Başbakan Samaras ile Atina'da biraraya gelecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti Yunanistan'ın kurtarma paketinden yeni kredi dilimini alıp almayacağına karar vermek üzere Atina'da görüşmelere başladı.
     Troyka heyeti Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ve Kalkınma, Rekabet ve Altyapı Bakanı Kostis Hacıdakis ile görüştü. Heyet yarın Başbakan Antonis Samaras ile bir görüşme yapacak.
     Yunanistan'da üç partili koalisyon hükümeti, gelecek iki yıl için yapılacak 11.5 milyar Avroluk harcama kesintisinin kaynaklarını belirliyor. Başbakan Samaras ile koalisyon ortakları olan PASOK lideri Evangelos Venizelos ve Demokratik Sol Parti lideri Fotis Kuvelis'in biraraya gelerek bakanlıklar nezdinde yapılan kesinti önerilerini ele alması bekleniyor.
     Yeni kesintilerin 5 milyar Avro kadar kısmının emekli ve kamu çalışanlarının maaş ve hakları ile sağlık sektöründen yapılacağı ifade ediliyor.
     Avrupa'dan, Yunanistan'ın yeniden bir borç yapılandırmasına ihtiyaç duyabileceği yönünde açıklamalar gelirken, Troyka heyetinin Eylül ayında yeniden Atina'yı ziyaret ederek, programın uygulanması ile ilgili son raporlarını oluşturacağı, Avrupa'da nihai kararların bundan sonra alınacağı bildirildi.
     Ülkenin Avro bölgesinden çıkışı ile ilgili tartışmalar yeniden gündeme gelirken, son olarak Citigroup, Yunanistan'ın gelecek 12-18 ay içinde avrodan çıkmasının ihtimali tahminini yüzde 90'a yükseltti.
    
     -Barroso Atina'yı ziyaret ediyor-
    
     Öte yandan Atina'ya ilk resmi ziyaretini yapacak olan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, Avro bölgesindeki durum ve Yunanistan'da uygulanan kurtarma programındaki ilerlemeyi görüşmek üzere bugün Başbakan Antonis Samaras ile biraraya gelecek.
    
    
    


Bu haberi 266 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir