Troyka'dan Rumlara acı reçete -Kamuda maaşların yüzde 15 indirilmesi, devlet yetkililerinin…

  • Yazı boyutu
Troyka'dan Rumlara acı reçete
  -Kamuda maaşların yüzde 15 indirilmesi, devlet
  yetkililerinin…

Troyka'dan Rumlara acı reçete -Kamuda maaşların yüzde 15 indirilmesi, devlet yetkililerinin aldığı ödeneklerin kaldırılması, sigara ve tütün ürünlerine, alkollü içeceklere ve akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasını talep ediyor. -Hristofyas: "Ülkemizi iflasa sürükleyecek memorandumları kabul etmeyiz"

Krizdeki Rum ekonomisini inceleyen IMF ve AB organlarından oluşan Troyka, Rum yönetiminden, kamuda maaşların yüzde 15 indirilmesi, devlet yetkililerinin aldığı ödeneklerin kaldırılması, sigara ve tütün ürünlerinde, alkollü içeceklere ve akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasını talep ediyor.
     Troyka'nın, Rum lider Dimitris Hristofyas hükümetine temmuz ayında verdiği memorandum önerileri ve Hristofyas hükümeti tarafından hazırlanan karşı öneriler Rum basınına sızdı. Rum basınına göre, önerileri, hafta sonu Güney Kıbrıs'ta yapılacak Eurogroup toplantısı öncesinde Rum lider Hristofyas sızdırdı.
     Troyka'nın Hristofyas hükümetine verdiği memorandum taslağında yer alan öneriler, üç ana eksende toplanıyor.
     Birinci eksende Troyka, kamudaki maaşların topluca yüzde 15 oranında indirilmesini, bu çerçevede; Eşel Mobil sistemini, yıl sonu ödenen 13. maaşları ve devlet yetkililerinin aldığı ödeneklerin kaldırılmasını istiyor.
     İkinci ekseni, devlet gelirlerinin, tüketim üzerinden artırılması oluşturuyor. Troyka, sigara ve tütün ürünlerine, alkollü içeceklere ve akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasını talep ediyor.
     Troyka'nın önerilerinin üçüncü eksenini ise sosyal ödenekler oluşturuyor; Hristofyas hükümetinin uyguladığı sosyal politikanın tamamen ortadan kaldırılması isteniyor.
     Troyka'nın önerileri özetle şöyle:
     "Kamu Hizmetleri: Eşel Mobil'in (hayat pahalılı ödeneği) tamamen kaldırılması. 13. maaşların 2015'e kadar dondurulması. Sadece emeklilik maksadıyla ödenek verilmesi. Memur sayısının yılda 250 kişi olacak şekilde azaltılması ve işten çıkartılacak memur sayısının toplamda 2013-2015'te bin 250'ye ulaşması. Hükümet yetkililerine ödeneklerin kaldırılması. Devlet maaşlarının topluca yüzde 15 oranında azaltılması.
     Tüketim: Katma Değer Vergisi'nin (KDV) yüzde 17'den 18'e çıkartılması. Biraya uygulanan tüketim vergisinin yüzde 10 artırılması. Tütünün kilosuna uygulanan 60 avroluk tüketim vergisinin 150 avroya çıkarılması. Sigaranın paket fiyatına uygulanan tüketim vergisinin 0,4 avro artırılması. Akaryakıta litre başına uygulanan tüketim vergisinin 0,8 avro artırılması. Alkollü içki tüketim vergisinin artırılması.
     Sosyal Ödenekler: İskan projelerinin 2007-2008 seviyesine çekilmesi. 2007'de onaylanan ve hedef taşımayan sosyal ödeneklerin kaldırılması. 13. emeklilik maaşının yüzde 50-70 oranında azaltılması. Paskalya ve Noel ödeneklerinin kaldırılması. Isınma ödeneğinin kaldırılması."
     Troyka'nın, memorandum taslağında Rum yönetiminden; Telekomünikasyon İdaresi (Cyta) ve havayolları şirketinin özelleştirilmesi programı da talep ettiği belirtildi.
     Rum basını, memorandum taslağında yer alanların Rumların yaşam düzeyini dramatik şekilde darbeleyecek vergi ve harçlar içerdiğine dikkati çekiyor.
     Gazeteler, "hafta sonu Güney Kıbrıs'ta yapılacak Eurogroup toplantısı ve Troyka'nın efendilerinin bu maksatla Güney Kıbrıs'a gelecek olmasının arifesinde Hristofyas hükümetinin, Troyka'nın memorandumda yer almasını istediği katı tedbirleri içeren öneri taslağını basına sızdırdığını, bu durumun Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis'i çok öfkelendirdiğini" yazdı.
     Rum yönetimi lideri Hristofyas, yaptığı açıklamada, "Ülkemizi, başka ülkelerde gördüğümüz gibi iflasa sürükleyecek memorandumları kabul etmeyiz" dedi.
     Hristofyas, hükümetinin kendi stratejik planını hazırlamaya çalıştığını ve bu planın siyasi parti başkanlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle istişare edildikten sonra Troyka'ya sunulacağını kaydetti.
     Bu arada, Rum yönetiminin, Troyka'nın senaryolarına karşı hazırladığı önerilerde de vergi ve kesintiler olduğu belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir