Troika, Rum ekonomisini mercek altına alıyor

  • Yazı boyutu
Troika, Rum ekonomisini mercek altına alıyor

Troika, Rum ekonomisini mercek altına alıyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) oluşan Troika'nın 30'dan fazla teknokratı bugün itibarıyla Avrupa destek mekanizmasından yardım isteyen Rum ekonomisini mercek altına alıyor.
     Heyet üyeleri Güney Kıbrıs'ın ihtiyacı olan kredi miktarını belirlemek üzere çalışmalara başladı.
     Rum Maliye Bakanlığı'nda konuşlanan Troika heyeti, öncelikle bankalar olmak üzere Rum ekonomisini yakından inceliyor.
     Rum basınında yer alan haberlere göre, Troika heyeti Rum makamlarıyla; uzun, orta ve kısa olmak üzere üç başlığa ayrılan resmi temaslarının ilk tur görüşmeleri bugün başladı.
     İlk tur temaslarını 6 Temmuz'da tamamlaması beklenen Troika, ilgili memorandumun imzalanması için çalışmalar tamamlanana kadar başka düzeylerde, başka temaslarda bulunacak.
     Troika teknokratlar heyeti, Rum Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı, Meclis Maliye Komitesi, kooperatifler ve sivil toplum örgütleriyle görüşecek.
     Gerek bankacılık sektörü gerek kamu maliyesindeki incelemelerini tamamlamasının ardından ülkeye verilecek kredinin miktarı ile Güney Kıbrıs tarafından alınması gereken tedbirler ve şartların müzakeresine başlanacak.
     Hedefin, memorandumun Temmuz ayı sonuna kadar hazırlanmasını sağlamak olduğu belirtiliyor.
     Güney Kıbrıs'a verilecek kredinin tutarı ve şartların yer alacağı memorandum, Rum yönetimiyle müzakere edildikten sonra imzalanacak. Rum yönetimi, bu maksatla iki müzakere grubu kurdu.
     Rum Merkez Bankası'nın danışmanlık yapması öngörülen siyasi grupta Maliye Bakanı Vasos Şarlis, Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sotirulla Haralambus ve Rum Yönetimi Sözcü Stefanos Stefanu yer alıyor. İkinci gruba da Rum Maliye Bakanlığı ve Planlama Dairesi'nden teknokratlar katılacak.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir