Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesi -Arnavutluk Başbakanı Berişa: "Atina'da imzalanan üçlü…

  • Yazı boyutu
Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesi
  -Arnavutluk Başbakanı Berişa: 
  "Atina'da imzalanan üçlü…

Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesi -Arnavutluk Başbakanı Berişa: "Atina'da imzalanan üçlü anlaşma, olağanüstü öneme sahip"

Arnavutluk Başbakanı Salih Berişa, Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz geçişini öngören Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (---) projesinin hayata geçirilmesi için gerekli olan Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya hükümetler arası anlaşmanın dün Atina'da imzalanmasının olağanüstü öneme sahip olduğunu söyledi.
     Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, Arnavutluk Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Endmont Hacinasto ve İtalya Kalkınma Bakanı Cororando Passera tarafından imzalanan anlaşmayı değerlendiren Berişa, projenin hayata geçirilmesiyle Arnavutluk vatandaşlarına daha ucuz enerji verileceğini, TAP sayesinde Arnavutluk'un enerji potansiyelinin artacağını ve ülkesinin Balkanlar'ın kuzeyine gaz dağıtımı yapan bir merkez haline geleceğini belirtti.
     Dün imzalanan anlaşmanın üç ülke arasında bu alanda imzalanan ilk anlaşma olduğunu vurgulayan Berişa, "TAP sayesinde, Arnavutluk'un enerji potansiyeli yükselecek. Atina'da imzalanan belge, TAP'ın en önemli belgesidir. Bu anlaşma olağanüstü öneme sahip" dedi.
     Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz geçişini öngören Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı projesinin hayata geçirilmesi için gerekli olan anlaşma, dün Atina'da imzalanmıştı.
     Ana kaynağı Azerbaycan'ın "Şahdeniz 2" yatağı olan doğalgazın, Türkiye aracılığıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'ya aktarılmasını öngören "Nabucco West" doğalgaz boru hattına alternatif olarak hazırlanan TAP projesi, doğalgazın Türkiye'nin mevcut boru hattı aracılığıyla Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya'nın Tarando bölgesine aktarılmasını öngörüyor.
     Bu konuda hangi projenin tercih edileceğiyle ilgili kesin kararın Haziran ayında açıklanması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir