TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal: -"Hem Karadeniz hem de Akdeniz, yüksek potansiyeli itibarıyla…

  • Yazı boyutu
TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal:
  -"Hem Karadeniz hem de Akdeniz, yüksek potansiyeli itibarıyla…

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal: -"Hem Karadeniz hem de Akdeniz, yüksek potansiyeli itibarıyla Türkiye'nin yoğun bir şekilde arama yapmasını gerektiren alanlardır" -"Adıyaman'da şuanda 4 kuyumuzda aktif olarak sondaj yapılıyor"

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, "Hem Karadeniz hem de Akdeniz, yüksek potansiyeli itibarıyla Türkiye'nin yoğun bir şekilde arama yapmasını gerektiren alanlardır" dedi.
     Uysal, bir dizi incelemede bulunmak üzere geldiği Adıyaman'da, Vali Mahmut Demirtaş'ı ziyaret etti. Burada AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Uysal, Adıyaman'da ve denizlerde yapılan sondaj çalışmaları hakkında bilgi verdi.
     Sürdürülen petrol çalışmalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Uysal, Adıyaman'da 4 kuyuda sondaj çalışmasının bulunduğunu ifade ederek, "Adıyaman'da şuanda 4 kuyumuzda aktif olarak sondaj yapılıyor. Bu sondajlardan elde ettiğimiz neticelerle Adıyaman'ın petrol üretimini arttırmayı hedefliyoruz. İleride daha fazla kuyu açmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu gezimizde de arazideki kuyularımızın hepsini ziyaret ettik. Oradaki arkadaşlarımızla durum değerlendirmesinde bulunduk" dedi.
     "Karadeniz bölgesindeki sondaj çalışmaları"na ilişkin soru üzerine Uysal, birkaç firmayla çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:
     "Bildiğiniz gibi birkaç büyük firmayla çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Bu firmalarla ortak çalışmalarımızı yaparak birer kuyu açmıştık. Bu kuyuların maliyetleri bu firmalar tarafından karşılandı. Daha sonra biz çalışmalarımızı TPAO olarak sürdürdük. En son Batı Karadeniz'de Istıranca Kuyusu-1'de bir gaz keşfimiz olmuştu. Şimdi bu keşfin değerlendirme çalışmasını sürdürüyoruz. Belki 2 tane daha aynı alanda tespit kuyusu açarak bu gazın ekonomik boyutlarını tespit etmeye çalışacağız. Buradan elde ettiğimiz sonuçlarla Karadeniz'de, derin denizlerde sondaj aramalarımıza devam edeceğiz.
     Hem Karadeniz hem de Akdeniz yüksek potansiyeli itibariyle Türkiye'nin yoğun bir şekilde arama yapmasını gerektiren alanlardır. Bu aramaları sürdürebilmek için de bir sismik gemi alma işlemlerine başlamıştık. Onu da bu yıl bitmeden inşallah tamamlayacağız. Sismik gemimizle Akdeniz ve Karadeniz'de de sismik hatlar yaparak yer altını aydınlatmaya çalışacağız. Daha sonra sondajlarla orada olan muhtemel potansiyeli yer yüzüne çıkarmaya çalışacağız. Yoğun bir şekilde denizlerimizde çalışmalarımız devam ediyor."
     Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise TPAO Genel Müdürü Uysal'ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 420 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir