Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi Bozkurt: -"2014-2015'den sonra tekrar büyüme trendine…

  • Yazı boyutu
Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi Bozkurt:
  -"2014-2015'den sonra tekrar büyüme trendine…

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi Bozkurt: -"2014-2015'den sonra tekrar büyüme trendine giren bir otomotiv sektörü bekliyoruz" -"Corolla'nın Adapazarı'ndan, imalattan, banttan çıkması için heyecanla bekliyoruz"

Toyota Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, 2014-2015'den sonra otomotiv sektörünün büyüme trendine girmesini beklediklerini söyledi.
     Bozkurt, Arifiye ilçesindeki Toyota Plaza'nın açılışında yaptığı konuşmada, her türlü sigorta hizmetleri ve kredi işlemlerinin Toyota bayilerinde yapılabildiğini belirterek, müşteri memnuniyetini birinci sıraya aldıklarını anlattı.
     Geçen yıl Türkiye'de 864 bin hafif ticari ve binek otomobil satıldığını, bunun bir rekor olduğunu ifade eden Bozkurt, Türkiye'deki otomobil pazarının henüz gerçek potansiyelini yansıtmadığını dile getirdi.
     "Bunun da sebebi özellikle son bir yıldır cari açıkla ilgili" diyen Bozkurt, şöyle devam etti:
     "Ekonomiyle ilgili hükümetin alması gereken bazı soğutma tedbirleri vardı. Zaten geçtiğimiz yıl o tedbirler devreye girmemiş olsaydı otomobil pazarı aslında bir milyon 100 bin adet, bir milyon 150 bin adet gibi, artık bir milyon adetin üzerinde bir rakama koşuyordu. Yılın ilk üç ayının seyri onu gösteriyordu ancak gerekçelerini bizim de çok iyi anlayıp desteklediğimiz, cari açıkla ilgili kalıcı önlemler alabilmek uğruna soğutma tedbirleri devreye girdi. Bizim de desteklediğimiz bir şey."
     Bozkurt, Türkiye'de bir yıl iyi, bir yıl kötü giden, dalgalı ekonomik seyir görmekten yorulduklarına dikkati çekerek, özellikle 7-8 yıldır siyasi istikrarın getirdiği ortamla Türkiye'nin ülke içinde ve dünyada daha stabil konuma gittiğini vurguladı.
     Türkiye'nin kredi notunun artırıldığını anımsatan Bozkurt, "Tüm bunlar hep kalıcı iyileştirmelere dönüştüğü zaman bugün normal potansiyelin yüzde 30-40 altında satıyor olmaktan çok muzdarip değiliz. Keşke olmasa ama amacını bildiğimiz için, daha kalıcı, stabil ekonomik ortam sağlanmak için yapıldığını bildiğimiz için soğutma tedbirlerini destekliyoruz. Genel olarak Avrupa'ya baktığınız da Türkiye'nin konumu çok daha iyi çünkü biz çok iyi önlemler almışız" şeklinde konuştu.
     Türkiye'nin geleceğinin aydınlık olduğunu, gelecekte otomotiv sektörüne yansımalarının da olumlu olacağını anlatan Bozkurt, "2014-2015'den sonra tekrar büyüme trendine giren bir otomotiv sektörü bekliyoruz. Önümüzdeki bir kaç yıl daha dikkatli gidilecek. Yine bu seyirde gidecek bir otomotiv pazarı bekliyorum. Bu yıl 800 binlere yakın bir rakam bekliyoruz. Mevcut koşullar böyle devam ederse 'gelecek sene de aşağı yukarı bunun gibi olacaktır' diye düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
     Bozkurt, Türkiye'nin bölgesinin otomotiv üssü adayı olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin çok iyi mühendisler yetiştirdiğini söyledi.
    
     -Corolla, Türkiye'de üretilecek-
    
     En kaliteli Toyota'nın sıfır hatayla Sakarya'da üretildiğine dikkati çeken Bozkurt, gelecek yılın ikinci yarısında Corolla'nın tekrar Türkiye'de üretileceğini bildirdi.
     Karar için Toyota'ya minnettar olduklarını vurgulayan Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Doğru bir karardı. Özellikle Türkiye'de Corolla çok önemli ve Türkiye'deki fabrikanın kapasitesinin artırılması, kapasitesinden daha verimli faydalanmak doğru bir karardı. Bu karardan dolayı hepimiz çok memnunuz. Türkiye'ye önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.
     Önümüzdeki yılın ikinci yarısında heyecanla bekliyoruz, Corolla'nın Adapazarı'ndan, imalattan, banttan çıkması için heyecanla bekliyoruz."
     Plazanın açılış kurdelesini Bozkurt, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul kesti.
    
    
    

Bu haberi 116 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir