Toyota Otomotiv'den açıklama

  • Yazı boyutu
Toyota Otomotiv'den açıklama

"Şirketimiz meslek hastalıkları ile ilgili hiçbir dava kaybetmemiş ve tazminat ödememiştir"

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ, bazı basın yayın organlarında çıkan bir haberlere ilişkin, "Şirketimiz haberde belirtildiği üzere meslek hastalıkları ile ilgili hiçbir dava kaybetmemiş ve tazminat ödememiştir" açıklamasını yaptı.
     Toyota Otomotiv açıklamasında, üretimin başlaması üzerinden geçen yaklaşık 18 yıl içinde sadece 4 adet meslek hastalığı iddiası ile dava açıldığı belirtilerek, "Devam etmekte olan bu davaların 3 tanesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından düzenlenen raporlarda, iddia sahiplerinin meslekte kazanma gücü kaybı yüzde sıfır "0" olarak belirlenmiş, bir başka deyişle SGK Başkanlığı da meslek hastalığı iddialarının doğru olmadığı yolunda tespitte bulunulmuştur. Meslek hastalığı konusunda açılan 4'üncü ve son davada SGK Yüksek Sağlık Kurulu, davacının ilgili hastalığının mesleki olmadığına dair kararını geçtiğimiz günlerde Mahkemeye bildirmiştir. Şirketimiz, haberde belirtildiği üzere meslek hastalıkları ile ilgili hiçbir dava kaybetmemiş ve tazminat ödememiştir" ifadeleri kullanıldı.
     Söz konusu haberde yer alan, "Japonya'dan bir heyetin geldiği, bu heyetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşme yaptığı ve görüşmede işçilerin şikayetlerini giderecek nitelikte 2,5 milyon dolar yatırım yapacakları, bazı bakanlar ile görüşüldüğü ve bu görüşmeler esnasında tazminat davalarından duyulan endişelerin dile getirildiği"nin de doğru olmadığını ifade edilen açıklamada, ortaya atılan bu iddiaların gerçekle bağdaşmadığı, Japonya'dan Türkiye'ye herhangi bir heyet gelmediği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve diğer bakanlıklar nezdinde görüşmeler yapılmadığı kaydedildi.
     Açıklamada, çalışma koşullarının daha da iyileştirilmesinin sürekli bir faaliyet olarak yürütüldüğü aktarılarak, "Çalışanların sağlığına verilen önem sadece Türkiye standartları değil, dünya standartlarının da üzerindedir. İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili ihtiyaç duyulan düzenlemeler sürekli olarak gerçekleştirildiği ve iddia edildiği üzere çalışanların şikayetlerini giderecek nitelikte 2,5 milyon dolar tutarında yatırım kararı alındığı doğruyu yansıtmamaktadır. Şirket tarafından, yatırımların durdurulacağı yönünde haberde yer alan ibare de kesinlikle doğru değildir" denildi.
     Bugüne kadar 1,2 milyar avro yatırımı bulunan şirketin, Türkiye'ye olan güveninin tam olduğu, yatırımları durdurmak şeklinde herhangi bir kararı olmadığı ve aksine yatırımların artarak devam edeceği vurgulanarak, "Bu durum, Toyota'nın Sakarya iline ve Türkiye'ye duyduğu güvenin en açık göstergesidir. İnsana saygıyı ön planda tutan şirketimizle ilgili bu tür asılsız haberler şirketimizin çalışanlarını ve tüm paydaşlarını derinden üzmektedir. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye AŞ olarak gerçekleri paylaşmak amacı ile fabrikamızın basın mensuplarına her zaman açık olduğunu belirtiriz" ifadeleri kullanıldı.
    
    
    


Bu haberi 289 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir