Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Torun: -"2013'te faiz oranlarının düşmesi, not…

  • Yazı boyutu
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Torun:
     -"2013'te faiz oranlarının düşmesi, not…

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Torun: -"2013'te faiz oranlarının düşmesi, not artışlarının gelmesi, iç ve dış siyasetteki olumlu süreç gayrimenkul satışlarına da yansıyacak" -"2013 yılında gayrimenkul sektörü 2012'ye göre daha iyi olacak"

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, "2013'te faiz oranlarının düşmesi, mütekabiliyet yasasının yürürlüğe girmesi, not artışlarının gelmesi, Türkiye'deki gerek iç gerek dış siyasetteki içerideki barış ve olumlu süreç gayrimenkul satışlarına da yansıyacak" dedi.
     Torunlar GYO'nun 2012 yılına ilişkin finansal sonuçlarını ve gelecek dönem beklentilerinin açıklandığı toplantıda Torun, 2013 yılında gayrimenkul sektörünün 2012'ye göre daha iyi olacağını ön gördüğünü kaydetti.
     Geçen yıl faiz oranlarındaki yüksekliğin ve genel ekonomik durgunluğun gayrimenkul sektörüne yansıdığını dile getiren Torun, "2013'te faiz oranlarının düşmesi, mütekabiliyet yasasının yürürlüğe girmesi, not artışlarının gelmesi, Türkiye'deki gerek iç gerek dış siyasetteki içerideki barış ve olumlu süreç gayrimenkul satışlarına da yansıyacak ve yabancı yatırımcılardan gayrimenkule daha fazla ilgi olacağını öngörüyoruz ve bekliyoruz" diye konuştu.
     Aziz Torun, Torunlar GYO'nun 2012 yılı finansal gerçekleşmeleri hakkında da bilgiler vererek, konsolide finansal tablolara göre Torunlar GYO'nun 2012 yılını 2 milyar 847 milyon lira net aktif değer ve 4 milyar 577 milyon lira portföy değeri ile kapattığını söyledi.
     Torunlar GYO'nun 2012 yılında karını yüzde 90 oranında artırarak 337 milyon lira kar elde ettiğini açıklayan Torun, şirketin vergi, amortisman ve faiz öncesi karını da bir önceki yıla göre yüzde 64,5 artırdığını belirtti.
    
     -"Torunlar GYO 227 milyon lira satış geliri elde etti"
    
     Torunlar GYO'nun 2012 yılında bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 39,2 artırarak 227 milyon lira satış geliri elde ettiğini de ifade eden Torun, şu bilgileri aktardı:"
     Torunlar GYO'nun satış gelirlerinin yüzde 37,3'ü konut, kalanı ise AVM gelirlerinden elde edildi. AVM kira gelirlerinde ise yüzde 10 artış hedeflenirken geçen yıla göre yüzde 15'in üzerinde artış gerçekleşti. Torunlar GYO , AVM'lerinin ziyaretçi sayısı 2012 yılında yüzde 2,6 cirosu ise yüzde 13 oranında arttı.
     2012 yılında projelerimiz için 313 milyon lira yatırım harcaması gerçekleştirdik. Hem devam eden, hem de geliştirdiğimiz projelerimiz için 2015 yılı sonuna kadar 1 milyar lira daha inşaat harcaması yapmayı planlıyoruz."
     Torun, gelecek dönemdeki yatırımlarına da değinerek, bu yatırımların devam eden projeleri devamı olduğunu dile getirerek, yeni proje olarak da Paşabahçe projesi, Maltepe konut projesi ve Antalya'da bir projelerinin bulunduğunu, Paşabahçe Projesiyle ilgili de şu anda mimarların projenin konsepti ile ilgili olarak çalışıldığını belirtti.
     Torunlar GYO Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Kazanç ise İnşaatı devam eden ve geliştirme sürecindeki projelerinin gerçekleşmesiyle 2013 yılında satış gelirlerini 761 milyon liraya, 2015 yılında da 1 milyar 252 milyon liraya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Kazanç, "Bu beklentimizin gerçekleşmesi durumunda yabancı yatırımcının ilgisinin ve hisse performansımızın daha da artacağına inanıyoruz. 2011 yılı sonunda Torunlar GYO'nun serbest dolaşımdaki hisselerinde yüzde 23,7 olan yabancı yatırımcı payı, 2012 sonunda yüzde 40,9'a yükseldi. Bunun da katkısıyla hisse değerimiz yüzde 81 oranında arttı" dedi
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir