"Toprak Haritalama ve Etüt Eğitimleri" semineri -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım…

  • Yazı boyutu
"Toprak Haritalama ve Etüt Eğitimleri" semineri
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım…

"Toprak Haritalama ve Etüt Eğitimleri" semineri -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Arazileri Değerlendirme Daire Başkanı Şahin: "Uluslararası standartlarda toprak haritalama çalışması yapabilmenin gayreti içerisindeyiz" -ZMO Genel Başkanı Tuncer: "Tarım topraklarımızın çok daha titizlikle korunması için mühendisleri bilinçlendiriyoruz"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Arazileri Değerlendirme Daire Başkanı Dr. Yüksel Şahin, uluslararası standartlarda toprak haritalama çalışması yapma gayreti içinde olduklarını söyledi.
     Dr. Şahin, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şubesi'nce düzenlenen "Toprak Haritalama ve Etüt Eğitimleri" seminerinde yaptığı konuşmada, toprak etüdü ve kontrollere ilişkin bilgi verdi.
     Piyasada toprak etüdü yapabilmenin ciddi bir uzmanlık gerektirdiğini vurgulayan Dr. Şahin, şunları kaydetti:
     "Uluslararası standartlarda toprak haritalama çalışması yapabilmenin gayreti içerisindeyiz. Bu çalışmalar bakanlığımız ve kuruluşlarımız açısından ciddi faydalar sağlayacaktır. Toprak ve erozyona yönelik benzer eğitim çalışmalarımız devam edecek."
    
     -ZMO Genel Başkanı Turhan Tuncer-
    
     ZMO Genel Başkanı Turhan Tuncer de toprağın insan hayatındaki önemine değinerek, toprağa yönelik yatırımların her geçen yıl daha fazla önem kazandığını dile getirdi.
     Tarım topraklarının titizlikle korunabilmesi için sahada çalışan mühendisleri bilgilendirdiklerini anlatan Tuncer, şöyle devam etti:
     "Türkiye'ye gelen turistlerle birlikte 105 milyon insan, bu topraklarda yetişen ürünlerle besleniyor. Tarım topraklarımızın çok daha titizlikle korunması için mühendisleri bilinçlendiriyoruz. Buradaki bütün meslektaşlarımız toplulaştırma çalışmaları kapsamında sürekli araziye çıkıyor. Çünkü toprakların belli bir büyüklüğü olmazsa ekonomik bir üretim de zor olur."
     Tuncer, ZMO Şanlıurfa Şubesi'nin ev sahipliğinde yaklaşık 10 gün boyunca gerçekleştirilecek teorik ve uygulamalı eğitimlere daha sonra farklı illerde devam edeceklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 616 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir