Tolunay'dan Turkish Leather açıklaması

  • Yazı boyutu
Tolunay'dan Turkish Leather açıklaması

Deri Tanıtım Grubu Başkanı Lemi Tolunay:"Modada batının çözüm ortağı, doğunun tasarımcısı konumundayız. Çabamız 'Turkish Leather' kelimesini dünya markası yapmak"

Deri Tanıtım Grubu (DTG) Başkanı Lemi Tolunay, sektörün mododa batının çözüm ortağı, doğunun tasarımcısı konumunda olduğunu belirterek, "Çabamız 'Turkish Leather' kelimesini dünya markası yapmak" dedi.
     Tolunay, sektörün hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türk deri sanayinin bugün hem bilgi hem de tasarım açısından dünyada önemli bir konuma yükseldiğini söyledi.
     DTG olarak marka anlayışlarının birçok marka oluşturmak olmadığını, "Turkish Leather" kelimesini dünya markası yapmak olduğunu ifade eden Tolunay, "Bir İtalya dediğiniz zaman deri akla geliyor, biz istiyoruz ki Türkiye denildiği zaman akla deri gelsin, bizim çabamız bu yönde. Bilgi birikimimiz ve üretim becerimizle batının çözüm ortağı, dünya modasına entegrasyonumuzla doğunun takip ettiği tasarım merkezi konumundayız" diye konuştu.
     Son 5 yıllık ihracat rakamlarının da bu trendi ortaya koyduğunu söyleyen Tolunay, şunları kaydetti:
     "2010'da ekonomideki genel toparlanmaya paralel olarak, ihracat, üretim ve istihdam rakamlarımız da pozitife döndü. Deri ve deri mamulleri ihracatımız yüzde 18,2 artarak 1 milyar 328 milyon dolara ulaştı. Sektör 2011 yılını 1 milyar 44 milyon dolarlık ihracatla kapattı. Aynı yıl üretim yüzde 7,7 artarken, istihdamdaki artış yüzde 8'e ulaştı. Bugün deri yan sanayi ve perakende sektörü ile birlikte 400 bini aşan istihdam rakamıyla Türkiye'nin en önemli ekonomi aktörleri arasında olmayı sürdürüyoruz."
     Türkiye'nin 2023 ihracat hedefi olan 500 milyar dolara ulaşmada Türk dericilerine büyük bir rol düştüğünü hatırlatan Tolunay, ancak deri sektörünün ihracat gücünün arttırılması için bazı düzenleme ve teşviklerin gerekliliğine işaret etti.
     Bugün özel faturalı, yolcu beraberi ve turistik satışlar da dahil edildiğinde sektörün ihracat gücünün 3,5 milyar doları aştığını bildiren Tolunay, "Uzun vadeli hayvancılık politikası ve doğru teşviklerle bu rakam daha da artırılabilir" görüşünü aktardı.
     Hükümetin açıkladığı son teşvik paketine de değinen Tolunay, "Teşvik paketini başarılı buluyoruz. Öte yandan bu teşvikler iller arası gelişmişlik farklarına göre düzenlendi. Oysa deri sanayinin çevre ve insan sağlığını gözeten büyük yatırımlı tesisleri, Tuzla, Çorlu, Uşak, Menemen, Gerede ve Bursa organize sanayi bölgelerinde faaliyetini sürdürüyor. Devletin izin verdiği bu organize sanayi bölgelerinin dışında firmaların üretim yapmaları mümkün değil. Altyapısı olmayan bölgelere verilecek teşviklerden deri sektörünün yararlanma şansı az" değerlendirmesini yaptı.
     Teşviklerin, sektörün beklentileri yönünde düzenlendiği ve uygulandığı takdirde, bunun Türkiye'nin deri ihracatına çok olumlu katkıları olacağını anlatan Tolunay, böylece toplam deri ihracatının 10 milyar dolara ulaşabileceğini ve dünya ticaretinden yüzde 3 pay alabileceğini söyledi.
    
     "Deri üretiminde dünya devleri arasındayız"
    
     Türkiye Deri Sanayicileri Derneği (TDSD) Başkanı Erdal Matraş da, Türk deri sanayinin büyüklüğü ve üretim gücüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Matraş, şunları söyledi:
     "Bugün Türkiye'de, ayakkabı, deri konfeksiyon, saraciye ve tabakhane olmak üzere 23 bini aşkın deri üretim tesisinin faaliyetini sürdürüyor. Ülkemizde sayıları 14"ü bulan deri organize sanayi bölgelerinde, Avrupa standartlarında, çevre ve insan sağlığına duyarlı, mode üretim gerçekleştiriliyor. Deri işlemede Avrupa'da 2., dünyada ise 4. büyük ülkeyiz.Deride bir dünya devi olduk"
     Yakalanan başarıya rağmen, sektörün üretim gücünün aslında çok daha artırılabileceğini vurgulayan Matraş, "Bunun için öncelikle ham deri yetersizliğinin giderilmesi, ardından da üretim gücümüzün artırılması için nihai deri ürünleri ithalatında ek vergi uygulamasına gidilmesi gerekiyor" dedi.
     Matraş, deride ham madde sıkıntısının ancak doğru hayvancılık politikalarıyla aşılabileceğini belirtti. Hükümetin ve yetkililerin başta Uzakdoğu olmak üzere ithal edilen kalitesiz deri ve deri mamullerine karşı mücadele vermesi gerektiğini söyleyen Matraş, "Kalitesiz derinin, 37 çeşit kansere, solunum yetmezliğine, hamilelikte düşüğe ve erkeklerde kısırlığa neden olduğu ispatlandı. Sanayi Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu "'etiketleme sistemi" kalitesiz deri mamulleriyle mücadelede önemli bir yer tutuyor. Ancak tüketiciler ve tüm sektör bu konuda Avrupa ülkelerinin gösterdiği hassasiyeti göstermek zorunda" dedi.
     Türkiye'de deri üretiminin bugünkü rakamların çok daha üstüne çıkabileceğini ifade eden Matraş, bu konuda nihai deri ürünleri ithalatında ek vergi sisteminin getirilmesini isteyerek, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Ağustos 2011'den bu yana tekstil ürünleri ithalatına uygulanan ek vergi, bu sektörde ithalatı azalttığı gibi, yerli üreticinin kapasitelerini tam olarak kullanabilmesine olanak sağladı. Üstelik rakamlar bize bunun karşılığında sektörün ihracat gücünün olumsuz etkilenmediğini gösteriyor. Ülkemiz cari açığının kapanmasında da olumlu rol oynayacak bu ek vergi uygulamasının biran önce nihai deri ürünleri ithalatında da yürürlüğe girmesini ümit ediyoruz"
    
    
    


Bu haberi 555 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir