Tokat'tan Rusya ve Ortadoğu ülkelerine domates ihracatı -Yıllık 600-800 bin ton arası domatesin…

  • Yazı boyutu
Tokat'tan Rusya ve Ortadoğu ülkelerine domates ihracatı
  -Yıllık 600-800 bin ton arası domatesin…

Tokat'tan Rusya ve Ortadoğu ülkelerine domates ihracatı -Yıllık 600-800 bin ton arası domatesin üretildiği Tokat'ta, üretimin yaklaşık 200 bin tonu Rusya ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor

Tokat'tan Rusya ve Ortadoğu ülkelerine yıllık yaklaşık 200 bin ton domates ihracatı yapılıyor.
     Tokat merkeze bağlı Güryıldız Belediye Başkanı Hüseyin Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beldelerinde çok geniş bir alanda domates üretimi yapıldığını söyledi.
     Tokat'ın domates üretiminde Türkiye'de ilk sıralarda yer aldığını ifade eden Uçar, domates hasadının başladığını, üründe herhangi bir hastalık olmadığını ve kalitenin son derece iyi olduğunu belirtti.
     Sadece Pazar ilçesinde ekili alanların doludan zarar gördüğünü anlatan Uçar, "Onun dışında çok şükür bir sıkıntı yok. Türkiye'de en güzel domates Tokat'ta üretiliyor" dedi.
     Türkiye'de marka olan Tokat domatesinin ülkenin dört bir yanına gittiğini ifade eden Uçar, "Yıllık olarak 600-800 bin ton arasında domates üretiliyor. Üretimin büyük kısmı iç pazarda tüketilmekle birlikte önemli miktarda ihracat da yapılıyor. Rusya ve Ortadoğu ülkelerine her yıl yaklaşık 200 bin ton domates satıyoruz" diye konuştu.
     Uçar, domatesin üreticide kilosunun 50 kuruş ile 1 lira arasında değiştiğini kaydetti.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ziraat mühendislerinin beldelerde eğitim çalışması yaptığını da dile getiren Uçar, çiftçinin bir sıkıntısı olduğunda rahatlıkla bilgi alabildiğini, hangi ilacı kullanıp kullanmayacağını iyi bildiğini ve eskiye göre çok daha bilinçli ekim yapıldığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 305 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir