"Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" projesi -Sistemli su kullanımının desteklendiği projeyle, 600…

  • Yazı boyutu
"Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" projesi
  -Sistemli su kullanımının desteklendiği projeyle, 
  600…

"Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" projesi -Sistemli su kullanımının desteklendiği projeyle, 600 milyon litre su tasarrufu sağladı

Darende ilçesinde, salma ve damlama sulama sistemleri arasındaki farkı göstermek üzere uygulanan "Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" projesiyle 600 milyon litre su tasarrufu sağlandı.
     Darende ilçesinden geçen Tohma Çayı'ndan daha çok yararlanmak amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen "Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" projesi, "Hasat Şenliği" programıyla tamamlandı.
     Proje uygulayıcısı Bedrettin Toprak, yaptığı konuşmada, birer dönümlük yan yana olan bahçelerinin birinde salma, diğerinde damla sulama sistemiyle ürün yetiştirerek verim oranını değerlendirdiklerini söyledi.
     Damla sulama sistemi denenen alanda salma sulamaya göre yüzde 58 oranında su tasarrufu sağladıklarının altını çizen Toprak, "Projemizin faydalarını Darende genelinde 30'u aşkın köyde 500 çiftçiyle yüz yüze görüşerek anlattık. Konuyu benimseyen çok sayıda çiftçi uygulamalarımızı da inceleyerek damla sulama sistemine geçeceğini belirtti. 110 çiftçi de sistemi bahçe ve tarlalarında uygulamaya başladı. Bu süreçte yaklaşık 600 milyon litre su tasarrufu yapıldı" diye konuştu.
     Projeyi maddi olarak destekleyen Coca Cola firmasının Türkiye Teknik Direktörü Canan Kestane de şirket olarak hayata artı değer katmak için doğa ve çevreye yönelik projelere destek verdiklerini söyledi.
     Bugüne kadar Dicle ve Manyas gibi önemli su kaynaklarının çevresindeki sorunların çözümüne yönelik projelere destek verdiklerini belirten Kestane, "Bu yıl da Tohma Çayı ile Büyük Menderes gibi su kaynakları etrafındaki projelere destek sağlıyoruz. Firma olarak çevre sorunlarını önemsiyoruz. Çünkü yarınlara iyi bir gelecek, iyi kaynaklar, temiz bir çevre bırakmak zorundayız" dedi.
     Pilot projeler ürettiklerini dile getiren Kestane, "Sürdürülebilen ve yaygınlaşabilen çalışmalar Türkiye'nin farklı alanlarında uygulanıyor. Bu tür projelerle su kaynakları sorununun çözümüne karşı bir adım daha öteye gidildiğine inanıyorum" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 203 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir