"Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" projesi -Malatya'nın Darende ilçesinde uygulanan projede, damlama…

  • Yazı boyutu
"Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" projesi
  -Malatya'nın Darende ilçesinde uygulanan projede, damlama…

"Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" projesi -Malatya'nın Darende ilçesinde uygulanan projede, damlama sulama sistemi ile yapılan üretimde, domates, biber ve salatalıkta fide başına düşen üründe artış gözlendi

Darende ilçesinde, salma ve damlama sulama sistemleri arasındaki farkı göstermek üzere uygulanan proje sonucunda, damlama sulama sistemi ile üretilen domates, biber ve salatalıkta, fide başına düşen üründe artış gözlendi.
     Darende ilçesinden geçen Tohma Çayı'ndan daha çok yararlanmak amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen "Tohma'ya Su, Darende'ye Hayat" adlı projeyi Zaviye Mahallesi'ndeki tarlasında uygulayan Muhammed Bedrettin Toprak, burada damlama ve salma sulama sistemleri ile tarlasının iki ayrı bölümünde ürettiği domates, biber ve salatalıkların hasadını yapmaya devam ediyor.
     Üreticiyi tarlasında ziyaret eden Darende Kaymakamı Mehmet Aktaş, daha az su ile tarım yapmak için çabasından ötürü kutladı. Aktaş, damlama sulama sisteminin yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.
     Muhammed Toprak da, damlama sulama sisteminin faydalarına değinerek, üreticilerin geleneksel sulama alışkanlıklarından vazgeçmesini istedi.
     Toprak, "Tarlamı birer eşit dönüme böldüm. Bunların birinde damlama sulama ile sebze yetiştirdim, diğerinde ise salma sulama yöntemini denedim. Damlama sulama sistemini denediğim bölümde salma sulamaya göre yüzde 58 oranında su tasarrufu sağladım" diye konuştu.
    
     -Damlama sulamada fide başına düşen üründe artış oldu-
    
     İlçenin içinden akan Tohma Çayı'nın üreticiler tarafından sulamada kullanıldığını ifade eden Toprak, bu çayın verimli kullanılması gerektiğini dile getirdi. Toprak, "Tohma Çayı belki yüz yıllardır akıyor ama bu kaynak sonsuz değil. Bu nedenle yeni bir sulama yöntemi olan damlama sulama sistemini kullanarak üretim yaptığımızda daha az su harcıyoruz. Aynı zamanda bu sistemle, daha az çalışma ile daha çok ürün aldık. Damlama sulama sisteminde ürettiğimiz domates, biber ve salatılıkta, fide başına düşen üründe artış gözlemledik. Ayrıca aşırı sulamadan kaynaklanan hastalıkların azalması nedeniyle bitkilerin ömrü uzadı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 224 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir