Tofaş Üst Yöneticisi Başaran

  • Yazı boyutu
Tofaş Üst Yöneticisi Başaran

"Avrupa'da pazar özellikle hafif ticaret kesiminde yüzde 17'lere giden bir düşüş içinde"

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş Üst Yöneticisi (CEO) Kamil Başaran, Avrupa'da pazarın özellikle hafif ticaret kesiminde yüzde 17'lere giden bir düşüş içinde olduğunu belirterek, "Biz geleceğe ümitle bakıyoruz, kötümser hiçbir şekilde bakmıyoruz. Dolayısıyla ülke ekonomisi, dinamikleri otomotivin önünü açtığı süre zarfınca bizim hiçbir çekincemiz yok" dedi.
     Başaran, Bursa Valiliği'nin düzenlediği Sokak Çocukları Projesi için 2 adet minibüsün hibe edildiği törenin ardından, gazetecilerin Avrupa'daki krize ilişkin sorularını yanıtladı.
     "Avrupa'daki kriz ne dün vardı, ne bugün oldu" diyen Başaran, bunun çok uzun zamandan beri süre gelen ve Amerika'dan başlayan bir kriz olduğunu ifade etti. Başaran, sorun olduğunda, çözümünün de peşinden geldiğinin unutulmaması gerektiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
     "Buna baktığımız zaman Kuzey Amerika'daki oluşum bunu gösteriyor. Avrupa'da kriz olduğunu hep beraber paylaştık sizlerle, Avrupa, Avro bölgesinde... Tabii ki, daha büyük olması, daha yeni bir yapı olması dolayısıyla çözümler biraz gecikmiş olabilir, ama her ülke kendi çözümlerini buluyor, daha merkezi bir yapıya gidiliyor ve birtakım tedbirler alınıyor. Teyit ediyorum Avrupa'da pazar özellikle hafif ticaret kesiminde yüzde 17'lere varan giden bir düşüş içinde. Ama belli bölgelerde de farklılıklar gösteriyor bu rakamlar. 'Tofaş olarak biz buna karşı ne yapabiliriz-' diye düşündük. Sizlerle beraber paylaştığımız özelikle Doblo'nun Opel versiyonuyla beraber, Wauxhall versiyonuyla beraber yüzde 20'lik bu pazarlardaki bu kaybı nispeten egale etti, kendi bölgesinde. Bir de Latin Amerika açılımının peşine koştuk. Gördük ki Latin Amerika'ya ciddi anlamda hem Doblo hem Mini Kargo'yu gönderebiliyoruz. Hatta bu ay 2 gün evvel tekrar bir bin adet daha ihracat fazlası geldi. Dolayısıyla doğru yolda gidiyoruz."
     Dünyanın her zaman ekonomik krizlerle karşı karşıya kaldığını, bunun ne bugün son ne de yarın son olacağını ifade eden Başaran, şöyle devam etti:
     "Dolayısıyla önemli olan konu, buna karşı çözüm geliştirebilmemizde. Biz Tofaş'taki etkin ekibimizle beraber oturduk. Ortaklarımız var 2 tane, Fiat, Chrysler ile beraber bir dünya devi oldular. Bugün dünyada 6'ncılar. Öbür taraftan kurumsal ortağımız Koç Holding de burada her şekilde bize bu korumayı veriyor. Biz geleceğe ümitle bakıyoruz, kötümser hiçbir şekilde bakmıyoruz. Dolayısıyla ülke ekonomisi, dinamikleri otomotivin önünü açtığı süre zarfınca bizim hiçbir çekincemiz yok arkadaşlar."
     Başaran, bir gazetecinin "Otomotiv Test Merkezi Bursa ile Antalya arasında gidip geliyor, ne düşünüyorsunuz-" şeklindeki sorusunu ise "Mükemmel olur Bursa için. Tabii ki yani, bu konuda Sayın Başbakan Yardımcımızın yapmış olduğu açıklamaları da teyit ediyoruz. Bursa'ya böyle bir tesis yakışır. Hem de bir sürü bizim maliyet rekabeti getirecek avantajları eş anlamlı olarak yaşamamızı, hızlı ürün geliştirmemizi destekleyecektir" diye yanıtladı.
    
    
    


Bu haberi 239 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir