Tofaş CEO'su Başaran, AA Finans Masası'na konuk oldu:(1) -"2013 senesine pozitif bakıyoruz. Yıl…

  • Yazı boyutu
Tofaş CEO'su Başaran, AA Finans Masası'na konuk oldu:(1)
  -"2013 senesine pozitif bakıyoruz. Yıl…

Tofaş CEO'su Başaran, AA Finans Masası'na konuk oldu:(1) -"2013 senesine pozitif bakıyoruz. Yıl sonu itibariyle 800 bin civarında bir pazar beklentisi içerisindeyiz" -"Avrupa'daki kımıldamaların 2014'ten önce gelmeyeceği kanısındayız" -"Güney Avrupa ülkelerinde aşırı ekonomik baskının normalleşmeye başlamasından itibaren bir geri yaylanma etkisi mutlaka olacaktır"

Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Kamil Başaran, bu yıl otomotiv sektörüne pozitif baktıklarını belirterek, "Yıl sonu itibariyle 800 bin civarında bir pazar beklentisi içerisindeyiz" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Başaran, otomotiv sektörünün son 3 yıla iyi performans gösterdiğini belirterek, iniş çıkış olsa da sektörün 700 bin üretiminin üzerinde kaldığını kaydetti.
     Başaran, bütün bunların ekonomiyi soğutma tedbirleri ve ÖTV'de belli bir artışın olmasına rağmen sektör dinamiklerinin yerinde olduğunu ifade eden Başaran, şunları söyledi:
     "Avrupa'daki krizin etkisiyle birlikte pazarın bir miktar nefessiz kalacağını tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz iki ay içinde belli başlı Avrupa'daki ülkelerde pazarlar küçülmeye devam etti. Küçülme oranları, segmentlere göre yüzde 3'ten yüzde 27-30'lara kadar gidiyor.
     Demek ki Avrupa'da çıpa tam olarak tutmadı. 2013 yılında 750 bin adet pazar büyüklüğü olur diye öngördük. Sevinerek söyleyebilirim ki Ocak ve Şubat aylarındaki pazar dinamikleri gösteriyor ki 2013 senesi farklı gelişmeler olmadığı takdirde 2012'nin benzeri bir performans verebilir. Sanki rekor yıl olan 2011 senesindeki 850 binli seviyelere yaklaşabileceğini görüyoruz. Pazarda bir takım değişmeler de var. Otomotiv sektörünün çok dinamik olduğunu görüyoruz. 2013 senesine pozitif bakıyoruz. Yıl sonu itibariyle 800 bin civarında bir pazar beklentisi içerisindeyiz."
     Tofaş olarak bu yıl geçen sene pazarda aldıkları yüzde 13,2 oranında Pazar payı hedeflediklerini anlatan Başaran, "Bundan sonraki vizyonumuz rakiplerimizin ortaya koyduğu özelliklerin ötesinde daha çok memnuniyet uyandıracak, rekabeti avantajlarımızı farklılaştıracak ögeleri dikkate alıp güncelliyoruz" diye konuştu.
    
     -"Talebi göğüsleyecek durumdayız"-
    
     Başaran, Fiat Linea'nin Türkiye'nin en çok satan araçlarından biri olduğunu aktararak, şunları dile getirdi:
     "Şu anda Linea talebini karşılayamıyoruz. Doblo da aynı şekilde segmentinde en çok satan araçlar halinde. Bu yıl içinde yerli ürettiğimiz Linea, Doblo ve Minicargo'nun satışlarını optimize ederek, pazarda hak ettiğimiz yeri almayı hedefliyoruz. 2013 senesi içinde üretimde 256 bin mertebesinde olacak. Pazarın büyümesiyle beraber bu rakamları daha üst seviyeye taşımayı umuyoruz. 160 bin civarında bu sene itibariyle ihracatımız olacak.
     Avrupa pazarı içinde dengeli dağıtımı öngörüyoruz. Almanya ve İngiltere'ye olan ihracatımızı artırdık. Doğu Avrupa ülkelerinde de pazar paylarımız artmaktadır. Latin Amerika bizim için büyüyen ve cazip bir pazar. Afrika ve Rusya'ya olan ihracatımız da belirgin bir hale geldi. 256 binden yukarıya doğru gitme trendi içinde şu anki üretim verimliliğimizle beraber talebi göğüsleyecek durumdayız. Yapacağımız ihracat ise Avrupa'nın göstereceği iyileşme trendi ile ilişkili. Avrupa'daki kımıldamaların 2014'ten önce gelmeyeceği kanısındayız. 2014'ten itibaren doğru pazarlara doğru ürünlerle gideceğiz."
     Güney Kıbrıs'ın ekonomik durumuna ilişkin bir soruya da Başaran, "Güney Avrupa ülkelerinde krizden çok etkilenen ülkeler var. İtalya pazarı yüzde 26'lar civarında etkilendi, Fransa, İspanya da aynı benzer seviyelerde. Bundan daha az etkilenen yerler de var. Güney Avrupa ülkelerinde aşırı ekonomik baskının normalleşmeye başlamasından itibaren bir geri yaylanma etkisi mutlaka olacaktır. Çünkü pazardaki satışlar son derece az. Bu pazarlarda müşterinin güven endeksindeki en ufak düzelme, iyileşme fırsatı verebilir" şeklinde konuştu.
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 236 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir