TOBB, Polatlı'ya Fen Lisesi ve yurt yaptıracak -Ankara Valisi Yüksel: "Ankara'da son 10 yılda…

  • Yazı boyutu
TOBB, Polatlı'ya Fen Lisesi ve yurt yaptıracak
  -Ankara Valisi Yüksel:
  "Ankara'da son 10 yılda…

TOBB, Polatlı'ya Fen Lisesi ve yurt yaptıracak -Ankara Valisi Yüksel: "Ankara'da son 10 yılda eğitime halkın katkısı 301 milyon lira oldu. Son 1 yılda ise 140 milyon lira halk katkısı sağlandı"

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara'da son 10 yılda eğitime halkın katkısının 301 milyon lira olduğunu, son 1 yılda ise 140 milyon lira halk katkısı sağlandığını bildirdi.
     TOBB binasında düzenlenen törende konuşan Vali Yüksel, Ankara'da görev yapmaya başladığından bu yana 47 protokol imzalandığını, bugün 48. protokolün imzalanacağını belirterek, "Ankara'da son 10 yılda eğitime halkın katkısı 301 milyon lira oldu. Son 1 yılda ise 140 milyon lira halk katkısı sağlandı" dedi.
     Ankara'nın 5 milyon olan nüfusunun yüzde 50'sinin 30 yaş altında olduğunu dile getiren Yüksel, ilk ve orta dereceli okullarda 1 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.
     Ankara'da 55 bin öğretmen ve 2 bin okul bulunduğunu anlatarak, yapılan protokollerle 27 bin dersliğin Ankara'ya kazandırılacağını kaydeden Yüksel, Türkiye'de ve Ankara'da eğitimle ilgili en önemli sorunun fiziki alt yapının sağlanması, erişim kabiliyeti geliştirilmesi ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi olduğunu ifade etti.
     Türkiye genelinde kontrollü göç yapılanması varken, Ankara'da son 2 yıldır Anadolu'nun her yerinden çok miktarda göç aldığını anlatan Yüksel, Ankara'ya 2010-2011 yıllarında 115 bin kişi göç ederken, 2011-2012 yıllarında ise 198 bin kişinin göç ettiğini, geçen yıl 70 bin olan okula kayıt yaptıran öğrenci sayısının bu yıl 100 bin olduğunu bildirdi.
     Yüksel, "Ankara'nın suyunu içen, ekmeğini yiyen ve havasını soluyan hali vakti yerinde ne kadar insan varsa benim bu ülkeye, Ankara'ya sorumluluklarım var kim diyorsa onunla el ele tutuşmaya ve protokol yapmaya bekliyoruz" dedi.
    
     -"Polatlı'ya dev eğitim kompleksi yapılacak"-
    
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da TOBB olarak ve Polatlı Ticaret Borsası ile Polatlı'da bir Fen Lisesi inşa etme kararı aldıklarını belirterek, "Fen Lisemiz 24 derslikten, 300 kişilik öğrenci yurdu, spor salonu ve öğretmen lojmanından oluşan dev bir eğitim kompleksi olacak ve en son teknoloji ile inşa edilecek" diye konuştu.
     Ülkenin gelişme ve kalkınmasında gençlerin önemli rol oynadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, iş camiası olarak sosyal sorumluluk kapsamında gençlerin eğitime önem verdiklerini söyledi.
     "Dünyayı değiştirmek için kılıçtan değerli tek şey kalemdir" diyen Hisarcıklıoğlu, kendilerinin kalem noktasında katkı sağlamak istediklerini dile getirdi.
     Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu ise toplumların gelişiminin eğitimle ölçüldüğüne dikkati çekerek, eğitime devletin katkısının yanında özel sektöründe katkı yapması gerektiğini belirtti.
     Konuşmaların ardından Ankara Valisi Yüksel, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Toplu Ankara'nın Polatlı ilçesine Fen Lisesi yapılması için protokol imzaladılar.
     Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Toplu, Vali Yüksel'e ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na bereketi simgeleyen vazo, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz'a da Hz. Nuh'un gemisinin figürlerinin yer aldığı gondol hediye etti.
     Törene, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Harun Karacan, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik ve Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan katıldı.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir