TOBB, Hizmetler Ticaret Anlaşmaları Bilgilendirme Toplantısı, düzenledi

  • Yazı boyutu
TOBB, Hizmetler Ticaret Anlaşmaları Bilgilendirme Toplantısı, düzenledi

TOBB, Hizmetler Ticaret Anlaşmaları Bilgilendirme Toplantısı, düzenledi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hizmetler Ticaret Anlaşmaları Bilgilendirme Toplantısı, düzenledi.
     TOBB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TOBB ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı işbirliğinde, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) uzmanlarıyla Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar, kurum ve kuruluşlar DTÖ hizmetler ticareti konularında bilgilendirildi.
     Toplantıda, hizmet sektöründe faaliyet gösteren firma ve kuruluşların katılımları ve katkılarıyla dünya hizmetler ticaretinin mantığı, müzakere yöntemleri ve ilkeleri, hizmetler alanında üstlenilen taahhütlerin kapsamı, GATS, çoklu ve ikili müzakereler, hizmetlere ilişkin iç düzenlemeler, hizmet ticareti istatistikleri, pazara giriş imkanları, taahhütleri, Türkiye'nin farklı sektörlere ilişkin beklentileri ve dış piyasalarda karşılaşılan sıkıntılar ile hizmet ticaretinin Türkiye açısından önemli olan yönleri ele alındı.
     DTÖ hizmetler ticareti konularında farkındalık yaratılması ve kapasite oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen toplantıya, TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi (MUTS) Direktörü Bozkurt Aran, Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürü Hüsnü Dilemre, hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Sektör Meclisleri ve Konseylerinin üyeleri, STK'lar, kamu kurumları ile Ticaret ve Sanayi Odaları temsilcileri katıldı.
     Toplantıda, Dünya Ticaret Örgütü Uzmanı Ruosi Zhang da "Hizmetler Ticareti'nin Serbestleştirilmesi: Ülkeler ve Sektörler" ve "Özel Sektör ve KOBİ'lerin Hizmet Ticareti'nde Yeri ve Tartışmalar" başlıklı iki sunum yaptı.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir