TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi temel atma töreni Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"21. yüzyıl şartlarında…

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi temel atma töreni
  Kalkınma Bakanı Yılmaz:
  -"21. yüzyıl şartlarında…

TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi temel atma töreni Kalkınma Bakanı Yılmaz: -"21. yüzyıl şartlarında insana ne kadar çok yatırım yaparsak kalkınmanın da önünü o kadar açmış olacağız" -"Beden teri kadar beyin terinin, akıl terinin de önemsenmesi ve insana daha fazla yatırım yapılması gerekiyor" -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Türkiye büyüyor, enerji tüketimi Türkiye'den de hızlı büyüyor"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 21'inci yüzyıl şartlarında insana ne kadar çok yatırım yapılırsa kalkınmanın da önünün o kadar açılmış olacağını belirterek, "Beden teri kadar, beyin terinin, akıl terinin de önemsenmesi ve insana daha çok yatırım yapılması gerekiyor" dedi.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Teknoloji Merkezi temel atma töreninde konuşan Bakan Yılmaz, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz gibi kaynaklarda kendine yetebilen bir ülke olmadığını ve bu kaynaklarla hedeflerine ulaşamayacağını belirterek, "Bizim asıl sermayemiz içinde bulunduğumuz coğrafyamız, tarihimiz ve her şeyden önemlisi de insanımız, toplumumuz" dedi.
     21'inci yüzyıl şartlarında insana ne kadar çok yatırım yapılırsa kalkınmanın da önünün o kadar açılmış olacağını kaydeden Yılmaz, "beden teri kadar, beyin terinin, akıl terinin" de önemsenmesi ve insana daha fazla yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.
     Ar-Ge denilen hadisenin de insana ve bilgiye yapılan yatırım anlamına geldiğini ifade eden Kalkınma Bakanı, temeli atılan TOBB ETÜ Teknoloji Merkezi'nin bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu söyledi.
     Dünya ülkeleri ile rekabet edebilmek ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için Ar-Ge ve yenilikçilik bilincinin mutlaka oluşturulması gerektiğini belirten Yılmaz, Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyona ayırdığı payın her geçen gün arttığına dikkati çekti. Yılmaz, 2002 yılında 114 milyon lira düzeyinde olan Ar-Ge ve yenilikçilik desteklerinin 2012 yılında 1,8 milyar liraya ulaştığını, önümüzdeki yıl hazırlık çalışmaları tamamlanacak olan 10. Kalkınma Planı'nın da Ar-Ge yenilikçilik faaliyetlerine ayrılan desteklerin iyileştirilmesinin önemli gelişme eksenlerinden biri olarak yerini alacağını dile getirdi.
     Sadece bilgiyi üretmenin yetmediğini, bunu katma değere dönüştürmenin, sosyal ve ekonomik meselelerin çözümünde kullanmanın da son derece önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
     "Kamu olarak Ar-Ge'ye ayırdığımız pay çok ciddi düzeylerde arttı. Fakat tek başına kamu olarak milli gelirin yüzde 5'i kadar da harcama yapsak istediğimiz sonucu elde edemeyiz. Özel sektörün Ar-Ge harcamalarını artırması daha önemlidir. Bunu boşuna söylemiyorlar, bu sadece bir finansman problemi değildir. Özel sektör daha fazla Ar-Ge yaptıkça bilginin katma değere dönüşmesi de çok daha kolay hale gelecektir."
     Üniversitelerde kurulan Ar-Ge merkezlerinin de tek başlarına bir anlam ifade etmediğini, üniversitelerin, kamu kurumlarının ve özel sektörün bu konuda çok yakın bir ilişki içinde olması gerektiğini anlatan Cevdet Yılmaz, bu anlamda TÜBİTAK ile ortak bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi.
    
     -Enerji Bakanı Yıldız
    
     Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da büyüyen Türkiye'nin, küçülen enerji sektörü, küçülen üniversitelerinin olamayacağını, büyümenin hep beraber sağlanacağını kaydetti.
     Türkiye'nin büyüdüğünü, fakat enerji tüketiminin Türkiye'den daha çok büyüdüğünü ifade eden Yıldız, tüketime paralel olarak üretim altyapısının da sağlanması, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretimin artırılması gerektiğini bildirdi.
     Bakan Yıldız, "Bu tür teknoloji merkezleri ile yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimine daha hız vermiş olacağız. Bu arada bilmeyerek de olsa zaman zaman tencere, tavayla yürüyen bir kısım vatandaşların gayretlerinin bize yol, su olarak dönmeyeceğini bilmeliyiz. Ancak ithalat olarak dönecek. Biz yeşili, kültür, varlıklarını, sit alanlarını korurken, bir taraftan da kendi üretim kaynaklarımıza değer vermemiz gerekiyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir