TOBB ETÜ SPM: -"Kasım 2012'de imalat sektöründeki istihdam bir önceki yıla göre 68 bin kişi…

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ SPM:
  -"Kasım 2012'de imalat sektöründeki istihdam bir önceki yıla göre 
  68 bin kişi…

TOBB ETÜ SPM: -"Kasım 2012'de imalat sektöründeki istihdam bir önceki yıla göre 68 bin kişi artarak, Ocak 2009'dan itibaren gözlenen en yüksek değerine ulaşmıştır"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOBB ETÜ-SPM), Kasım 2012'de imalat sektöründeki istihdam bir önceki yıla göre 68 bin kişi artarak, Ocak 2009'dan itibaren gözlenen en yüksek değerine ulaştığı bildirildi
     TOBB ETÜ-SPM Misafir Araştırmacısı Esra Doğan ile Yardımcı Araştırmacı Hüseyin Zengin tarafından hazırlanan 2012 Kasım ayına ilişkin verilerin değerlendirildiği 'Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri' adlı çalışmada, Temmuz ayı ile birlikte yükselişe geçen işsizlik oranının, geçen ayki yatay seyrinden sonra, tekrar yukarı doğru bir hareket gösterdiği belirtildi.
     Kasım 2012'de imalat sanayiindeki istihdamın bir önceki aya göre 68 bin kişi artarak, 4 milyon 467 bine yükseldiğine dikkat çekilen araştırmada, imalat sektöründe istihdamın Temmuz ayından bu yana düşüş göstermesine rağmen Kasım ayında gözlenen bu ciddi artışla birlikte imalat sanayiindeki istihdamın, 2009'dan bu yana en yüksek değerine ulaştığı ifade edildi.
     Çalışmada, kapasite kullanım oranının, ekonomideki kaynakların tam istihdamına ne kadar yaklaşıldığını ve potansiyelin ne kadarının kullanıldığını göstertiği belirtilerek, sanayideki istihdam artışına rağmen, kapasite kullanım oranlarında gözlenen düşüşün, olumlu beklentilerin önüne geçtiği kaydedildi.
     Ekonomiye duyulan güvendeki artışın toparlanmayı beraberinde getirebileceği düşüncesinin, Kasım ayı için olumlu bir beklenti oluşturduğuna yer verilen çalışmada, sanayide bir süredir beklenmekte olan toparlanmanın, Kasım ayında da kendini gösteremediğine vurgu yapıldı.
     Çalışmada ayrıca, sanayi özelinde istihdamdaki artışa rağmen, tüm alt sektörlerde gözlenen kapasite kullanım oranındaki düşüşün, olumlu beklentilerin önüne geçtiği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir