TOBB ETÜ-SPM: -"İşsizlikteki yükseliş iyice belirginleşiyor, 3'üncü ve 4'üncü çeyrekte 2012'deki…

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ-SPM:
  -"İşsizlikteki yükseliş iyice belirginleşiyor, 3'üncü ve 4'üncü
  çeyrekte 2012'deki…

TOBB ETÜ-SPM: -"İşsizlikteki yükseliş iyice belirginleşiyor, 3'üncü ve 4'üncü çeyrekte 2012'deki düşüş eğiliminin sürmeyeceğinden kaygılıyız" -"Eylül'de ait tarım dışı işsizlik verisinin bir önceki aya göre artmasının ardında, sanayi üretiminde, imalat sanayi kapasite kullanım oranındaki düşüşe de yansıyan daralma yatmaktadır"

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) işsizlikteki yükselişin iyice belirginleştiğini, 3'üncü ve 4'üncü çeyrekte 2012'deki düşüş eğiliminin sürmeyeceğinden kaygı duyulduğunu bildirdi.
     TOBB ETÜ-SPM'nin yaptığı yazılı açıklamada, "Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" çalışmasının Aralık 2012 sayısına yer verildi.
     Çalışmada, Temmuz ayı ile birlikte yükselişe geçen işsizlik oranının, Eylül ayında da artarak yukarı doğru hareketine devam ettiği bildirildi.
     Geçen yılın Eylül ayında yüzde 8,8 olarak gözlenen oranın 0,3 puanlık artışla yüzde 9,1'e çıkmasının bir başka anlamı olduğu ifade edilen çalışmada, "Bu durum, 2012'deki düşüş eğiliminin üçüncü ve dördüncü çeyreklerde sürdürülemeyeceği kaygısına yol açtı" ifadesi yer aldı.
    
     -Tarım dışı işsizliğin artmasında, sanayi üretimindeki daralma etkili oldu-
    
     Söz konusu çalışmada, 2012 yılının Eylül ayında imalat sektöründeki istihdamın bir önceki aya göre 27 bin kişi azalarak, 4 milyon 378 bine düştüğü, işsizliğin yükselişe geçtiği Temmuz ayından bu yana imalat sektöründeki istihdamda gözlenen toplam azalmanın ise 64 bini bulduğu kaydedildi.
     Geçen yılın aynı ayında yüzde 11,3 olan tarım dışı işsizlik oranının yüzde 11,6'ya yükseldiğine dikkat çekilen çalışmada, "Eylül ayına ait tarım dışı işsizlik verisinin bir önceki döneme göre artmasının ardında, sanayi üretiminde, imalat sanayi kapasite kullanım oranındaki düşüşe de yansıyan daralma yatmaktadır" denildi.
    
     -Sanayideki toparlanma zaman alacak-
    
     Sanayinin ana itici gücü olan imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin TCMB İktisadi Yönelim Anketi'ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan ve yöneticilerin gelecek döneme dair beklentilerini gösteren 'İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı'nın (KKO), Eylül ayında geçen aya göre 0,3 puan düşerek yüzde 74'e gerilediği ifade edilen çalışmada, bu oranın geçen yılın aynı ayına göre 2,2 puan daha düşük olduğu bildirildi.
     Çalışmada bu durum, "açıklanan bu kapasite kullanım oranı son 6 aydaki kapasite kullanım oranları arasında en düşük olanıdır. Bu aylık daralma, sanayideki toparlanmanın zaman alacağını göstermektedir" şeklinde değerlendirildi.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir