TOBB ETÜ SPM: "İşgücündeki artış, imalat sektöründeki büyümeden fazla olunca işsizlik Temmuz'da…

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ SPM:
  "İşgücündeki artış, imalat sektöründeki 
  büyümeden fazla olunca işsizlik Temmuz'da…

TOBB ETÜ SPM: "İşgücündeki artış, imalat sektöründeki büyümeden fazla olunca işsizlik Temmuz'da yükselişe geçti"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), imalat sanayindeki büyümenin, işgücündeki artış kadar olmamasının işsizliği artırdığını açıkladı.
     TOBB ETÜ-SPM misafir araştırmacı Esra Doğan ile yardımcı araştırmacı Emrah Çetin tarafından hazırlanan "Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" çalışmasında, dün açıklanan Temmuz ayı işsizlik rakamlarıyla imalat sanayi kapasite kullanım oranları arasındaki ilişki irdelendi.
     İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranının artmasına rağmen işsizlik oranının yükseldiğinin anımsatıldığı çalışmada, bunun sebebinin, işgücündeki yüzde 1,3'lük büyümeye rağmen imalat sektöründeki büyümenin 0,5 puanla sınırlı kalması ve diğer sektörlerde de işsizlik oranını düşürücü etki yaratacak kadar istihdam yaratılamaması olduğu belirtildi.
     Temmuz 2012'de imalat sektöründeki istihdamın bir önceki aya göre 10 bin kişi artarak, 442 bine yükseldiği, geçen yılın aynı ayına göre ise imalat istihdamında 67 bin kişilik artış gözlendiği kaydedilen çalışmada, madencilik ve taş ocakçılığıyla altyapı hizmetlerindeki istihdam değişimleri göz önünde bulundurulduğunda, sanayide yıllık bazda toplam 68 bin kişilik istihdam artışı kaydedildiğinin ifade edildi.
    
     -İmalat sanayi, 2 alt sektör sayesinde pozitifte kaldı-
    
     Yatırım malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranındaki düşüşe karşılık, Temmuz 2012'de tüketim malları ve ara malları imalatı alt sektörlerindeki kapasite kullanım oranlarındaki artış görüldüğünün belirtildiği çalışmada, bunun imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranının 0,5 puan yükselmesine sebep olduğu kaydedildi.
     Çalışmada, "Başka bir deyişle, her ne kadar yatırım malları imalatı alt sektöründe kapasite kullanım oranında düşüş yaşansa da tüketim malları ve ara malları imalatı alt sektörlerindeki kapasite kullanımının artması imalat sanayi genelinde büyümenin yakalanmasını sağlamıştır" denildi.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir