TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi: -"İmalat sanayi kapasite kullanım…

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi:
  -"İmalat sanayi kapasite kullanım…

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi: -"İmalat sanayi kapasite kullanım oranında yılın ikinci yarısında gözlenen kararlı düşüş eğilimi ve işsizlik oranının tekrar iki basamaklı değerlere yükselmesi, büyüme açısından kaygı verici"

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOBB ETÜ SPM), imalat sanayi kapasite kullanım oranında yılın ikinci yarısında gözlenen kararlı düşüş eğilimi ve işsizlik oranının tekrar iki basamaklı değerlere yükselmesinin büyüme açısından kaygı verici olduğunu ileri sürdü.
     TOBB ETÜ SPM'nin, yayınladığı "Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" çalışmasının Mart ayı sayısında işsizlik rakamları, imalat sanayi ve beklentiler açısından yorumlandı.
     Misafir Araştırmacı Esra Doğan ile Yardımcı Araştırmacı Hüseyin Zengin'in hazırladığı çalışmada, TÜİK'in Aralık 2012 işsizlik oranını yüzde 10,1 olarak açıkladığı anımsatılarak, bu oranın son 10 ayın en yüksek işsizlik oranı olduğu, geçen aya göre 0,7, geçen yıla göre ise 0,3 puanlık bir artış gözlendiği vurgulandı.
     Ayrıca eylül ayına kadar 2011 değerlerinin altında seyreden işsizlik oranının aralık ayında da geçen yıla kıyasla daha yüksek bir değer almaya devam ettiği ifade edildi.
     İş gücünün geçen aya göre yüzde 1,3 oranında bir daralmayla 365 bin kişi azalarak, 27 milyon 556 bin kişiye düştüğü, bu değişimin geçen yıla göre ise yüzde 5 oranında bir genişlemeye işaret ettiğinin hatırlatıldığı çalışmada, "Geçen yıla göre gözlenen bu genişlemenin ardında, 2012'de kadınların iş gücüne katılımında gözlenen önemli artış yatmakta. İş gücüne katılım, toplamda da geçen yılın üzerinde seyretmiş ve geçen yıla göre 1,5 puanlık bir artışla yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu değişimler işsiz sayısına geçen aya göre 160 bin, geçen yıla göre ise 214 bin kişilik bir artış olarak yansıdı" değerlendirmesinde bulunuldu.
     Yıllık bazda iş gücünde gözlenen 1 milyon 302 bin kişilik artışa rağmen istihdam artışının 1 milyon 88 bin kişi ile sınırlı kaldığının kaydedildiği çalışmada, şu tespitlere yer verildi:
     "İmalat sanayi kapasite kullanım oranında, yıllık bazda 1,9 puanlık bir düşüş gözlendi. İstihdamdaki artışın iş gücündeki artışı karşılayamaması ve kapasite kullanım oranlarındaki düşüş, genel işsizlik oranının artmasında etkili oldu. Sanayi özelinde ise kapasite kullanım oranlarındaki düşüşe paralel olarak, sanayinin istihdamdaki payı daralıyor. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 19,9 olan sanayinin toplam istihdam içindeki payı 0,3 puanlık bir düşüşle yüzde 19,6'ya düştü. Sanayinin payındaki düşüşe karşın, hizmetlerde 0,7, inşaatta ise 0,3 puanlık artışlar oldu. Sonuç olarak, imalat sanayi kapasite kullanım oranında yılın ikinci yarısında gözlenen kararlı düşüş eğilimi ve işsizlik oranının tekrar iki basamaklı değerlere yükselmesi, büyüme açısından kaygı verici."
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir