TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi: -"Tüketim malları üretimindeki kapasite…

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi:
  -"Tüketim malları üretimindeki kapasite…

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi: -"Tüketim malları üretimindeki kapasite artışı, işsizliğin yüzde 8'e düşmesinde önemli rol oynadı"

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi (TOBB ETÜ-SPM), tüketim malları üretimindeki kapasite artışının, işsizliğin yüzde 8'e düşmesinde önemli rol oynadığını açıkladı.
     TOBB ETÜ-SPM araştırmacısı Damla Marangoz tarafından hazırlanan "Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri" başlıklı araştırmada, 1 senedir sanayi ve diğer sektörlerde yaşanan istihdam artışları sonucu, 8 yılın en düşük işsizlik rakamı olan yüzde 8'in gerçekleştiği belirtildi.
     Haziran 2012'de imalat sektöründeki istihdamın, bir önceki aya göre 6 bin kişi azalarak 4 milyon 432 bine gerilediği, geçen yılın aynı ayına göre ise imalat istihdamında 81 bin kişilik artış gözlendiğinin ifade edildiği araştırmada, "Madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetlerindeki istihdam değişimleri de göz önünde bulundurulduğunda, sanayide yıllık bazda toplam 64 bin kişilik istihdam artışı kaydedilmiştir" denildi.
     Araştırmada ayrıca Haziran ayına ilişkin işsizlik rakamı ile imalat sektöründe aynı ay öngörülen kapasite kullanım oranları arasındaki ilişki incelendi. Sanayinin ana itici gücü olan imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin Merkez Bankası İktisadi Yönelim Anketi'ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan ve yöneticilerin gelecek döneme dair beklentilerini gösteren "İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranının", Haziran ayında Mayıs ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 74,3 olduğu ifade edilen araştırmada, sanayide toparlanma eğiliminin imalat sanayi genelinde devam ettiği kaydedildi.
     Haziranda yatırım malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranının bir önceki aya göre 1 puan düşerek yüzde 72,5, ara malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranının da bir önceki aya göre 0,2 puan düşerek yüzde 77 olduğu ifade edilen araştırmada, şu görüşlere yer verildi:
     "Bu düşüşlere rağmen tüketim malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 1,3 puan artarak yüzde 73,2 olmuştur. Her ne kadar yatırım malları imalatı alt sektöründe ve ara malları imalatı alt sektöründe kapasite kullanım oranlarında düşüş yaşansa da, tüketim malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanımının artması imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranlarını çok değişmemesini ve dolayısıyla imalat sanayinde büyüme eğiliminin devam etmesini sağlamıştır.
     İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranının değişmemesi ve imalat sektörü dışındaki sektörlerin istihdam yaratma kapasitelerinin artması sonucu, Haziran 2012 işsizlik oranı (yüzde 8), hem geçen aya göre hem de geçen yılın aynı dönemine göre düşerek son 8 yılın en düşük işsizlik oranı olmuştur. İmalat sanayi alt sektörlerindeki değişimlerinin birbirini nötrlemesi ile birlikte işsizlik oranındaki düşüş yaşanmasında imalat sanayindeki gelişmeler de etkili olmuştur. Bu sebeple imalat sanayinde büyüme beklentisi sürmektedir."
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir