TOBB ETÜ Mezuniyet ve Yeni Öğretim Yılı Açılış Töreni -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"8 yıl önce…

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ Mezuniyet ve Yeni Öğretim Yılı Açılış Töreni
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"8 yıl önce…

TOBB ETÜ Mezuniyet ve Yeni Öğretim Yılı Açılış Töreni -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"8 yıl önce faaliyete geçmesine rağmen TOBB ETÜ bugün Türkiye'nin en çok tercih edilen ve ilk 100'den en fazla öğrenci alan üniversitelerinden biri oldu" -"(Öğrencilere) hayal ederseniz, hedef koyarsanız ve çok çalışırsanız emin olun yapamayacağınız hiçbir şey ama hiçbir şey yok"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 8 yıl önce faaliyete geçmesine rağmen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin (ETÜ) bugün Türkiye'nin en çok tercih edilen ve ilk 100'den en fazla öğrenci alan üniversitelerinden biri olduğunu kaydetti.
     Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ'nün Mezuniyet ve Yeni Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, mezunların ve öğrencilerin gözündeki ışığı, ailelerinin yüzündeki mutluluğu gördükçe üniversitenin kurulmasının hayatındaki en hayırlı işlerden biri olduğuna daha da inandığını söyledi.
     Üniversite hayatları boyunca öğrencilere sadece meslek kazandırmadıklarını, hem sosyal alanda hem de bilgi ve tecrübe anlamında onları hayata hazırladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bunu sağlamak için, Türk eğitim sistemine birçok yenilik getirdik. Öncelikle teori ve pratiği aynı düzlemde buluşturduk. 3 dönemli eğitim sistemini ve ortak eğitim modelini hayata geçirdik. Bu sayede mezunlarımız iş hayatına rakiplerinden bir yıl önde başlıyor. Herkes 'Türkçe eğitim verirseniz marka olamazsınız' derken, biz öğrencilerimize hem Türkçeyi en iyi şekilde öğrettik hem de yabancı dilde TOEFL derecesi şartını getirdik, en iyi şekilde İngilizce öğrenmelerini sağladık. Köklü geleneğimizin ve sosyal hayatın en önemli parçası olan, ama yıllarca bir kenara bıraktığımız 'adab-ı muaşeret' dersini müfredata koyduk. Vizyonumuza uygun olarak, her öğrencimize lider karakterini aşılamak üzere liderlik dersleri verdik" diye konuştu.
     TOBB ETÜ'nün sadece bir üniversite olmadığını, bir eğitim atölyesi niteliğinde olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu atölyenin yaşayan bir atölye niteliğinin bulunduğunu ve mezun olduktan sonra da çalışanını terk etmeyeceğini dile getirdi.
     TOBB ETÜ'nün her geçen gün genişleyen, her geçen gün yeni başarılara imza atan büyük bir aile olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Sadece 8 yıl önce faaliyete geçmesine rağmen TOBB ETÜ bugün, Türkiye'nin en çok tercih edilen ve ilk 100'den en fazla öğrenci alan üniversitelerinden biri oldu. Yine kısa sürede, en fazla bilimsel makale yayınlayan üniversite oldu. Mezunları en fazla rağbet gören, mezunlarını işe yerleştirme oranı en yüksek üniversitelerden biri oldu. Bu büyük başarıda tüm TOBB ETÜ ailesinin emeği ve payı var" dedi.
    
     -"Yokuşta akmayan ter, inişte gözyaşına döner"-
    
     Hisarcıklıoğlu, bugün mezun olan bazı öğrencilerin yoğun ders programından sıkılarak kendisine sosyal medya üzerinden "Yeter Başkanım" diye serzenişte bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Güzel bir söz var, 'yokuşta akmayan ter, inişte gözyaşına döner'. Siz çok gayret ettiniz, emek verdiniz, diğer üniversiteler yazın 4 ay tatil yaparken siz şirkette, fabrikada proje yaptınız. Diğer üniversite öğrencileri cumartesi günleri vakit harcarken, siz çalıştınız, eğitime devam ettiniz. Şimdi bunların meyvelerini hayatın içinde göreceksiniz. Sahaya çıktığınız anda, 172 üniversitenin mezunları ile rekabet ederken, siz hayata hepsinden tam bir yıl önde, bir yıllık tecrübe ile başlayacaksınız. Çok daha büyük bir vizyon, çok daha büyük hedeflerle başlayacaksınız. Unutmayın, dürüstlük ve çalışma her başarının anahtarıdır. Bunları hafızanıza kazıyın ve kendinize ilke edinin."
     Konfüçyus'un "Eğer ağaca çıkmak istiyorsanız, yıldızlara tırmanmayı isteyiniz ki, muvaffak olabilin" sözünü anımsatan Hisarcıklıoğlu, geçen sene üniversitelerini yeni kazanan öğrencilerden birinin kendinden emin bir şekilde "Ben cumhurbaşkanı olmak istiyorum" dediğini, böyle bir hedefin de kendisini oldukça mutlu ettiğini dile getirdi.
     Öğrencilere, "Hayal ederseniz, hedef koyarsanız ve çok çalışırsanız emin olun yapamayacağınız hiçbir şey ama hiçbir şey yok" diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
     "Mutlaka hayal edin. Hayal etmeyen ilklere imza atamaz. Bütün büyük başarılar hayalle başlar, çünkü en özgür olduğunuz alan hayalleriniz. Ona kimse dokunamaz. Sonra kendinize bir hedef koyun. Çünkü hedefsiz gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez. Hedefinizi büyük koyun. Bizim küçük hedeflerle işimiz olmaz."
     TOBB ETÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Güven Sak da üniversitelerinin kısa süre önce kurulmasına rağmen Türkiye'nin en çok tercih edilen üniversitelerinden birisi olduğunu belirterek, bu yıl 5. dönem mezunlarını verdiklerini söyledi.
     Üniversiteden mezun olanların bundan sonraki kararlarını kendi başlarına vermeye başlayacağını ifade eden Sak, verilecek kararların hem akıl hem de duyguyla verilmesi gerektiğini söyledi.
     Törene, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı.
     Törende, başarılı öğrencilere plaket ve çeşitli armağanlar verildi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir